İDMİB'DEN RUSYA'YA GİRİŞTE KOLAYLIK TALEBİ

Türkiye deri ve deri mamulleri sektörünü temsilen İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak başkanlığındaki bir heyet, 27 Şubat – 1 Mart 2019 tarihleri arasında Rusya'nın Stavropol Bölgesine bir ziyaret gerçekleştirerek, deri ihracatçılarının önündeki engellerin kaldırılması için çeşitli görüşmeler yaptı.

İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gözmen ve TDKD Yönetim Kurulu Üyesi Fatima Gadzhaeva ile Rusya'nın Stavropol Bölgesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Stavropol Bölge Valisi Vlademir Vlademiroviç, Stavropol Valiliği Başkan Yardımcıları Nikolay Afanasov ve Roman Petraşov, Stavropol Eyaleti Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Valeriy Nikolayeviç Sizov, Enerji, Sanayi ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Makarkin Dimitri, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Chaban Stanislav'ın katılımlarında Stavropol Valiliğinde bir toplantı gerçekleştirildi. Bölge yöneticileri ile yapılan toplantılarda, Rusya'da gerçekleştirilen CPM Moskova, Soft Gold gibi fuarlara katılan Türk firmalarının gümrüklerde yaşadığı problemlerin çözümüne aracılık etmek ve Stavropol'de oluşturulacak Endüstriyel Sanayi Bölgesine ilişkin kurumlar arası iş birliği değerlendirildi. Toplantıda İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, iki ülke ticaretinde Türkiye'nin önemli oranlarda dış ticaret açığı verdiğini, aradaki bu makasın dengelenmesi için özellikle deri ve deri mamulleri sektöründe ticareti kolaylaştırıcı işlemler gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Şenocak, Rusya ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması ve vize serbestisinin getirilmesi ile iki ülke dış ticaretinin önemli oranda artabileceğini dile getirdi.

Başkan Şenocak Türk firmalarının Rusya'ya girişlerinde gümrüklerde yaşadığı problemleri de dile getirdi. Bu talebi haklı bulan Stavropol Bölge Valisi Vlademir Vlademiroviç Türk firmalarının Rusya'ya girişte herhangi bir problem yaşamaması için tüm imkânları seferber edeceklerini belirtti. Vali Vlademiroviç sanayi sektöründe Türkiye'nin Rusya'nın çok ötesinde olduğunu, iş birliğinin artırılarak iki ülkenin de kalkınmasına yardımcı olunması gerektiğinin altını çizdi. Stavropol Bölge Valisi Vlademiroviç; Türk yatırımcılara özel bir endüstriyel sanayi bölgesi kurulması yönünde girişim başlattıklarını bu yönde Türkiye tarafından gelebilecek tüm talepleri memnuniyetle değerlendireceklerini ifade etti. Toplantının ardından İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak ve beraberindeki heyet, Pyatigorsk'a hareket ederek Soft Gold kürk konfeksiyon fuar alanını ziyaret etti.

Rusya'ya gerçekleştirilen ziyaret, Rusya resmî haber kanalları tarafından ilgi ile takip edildi:  https://stavropolye.tv/news/economy/119346 (Bunun yanında bir de video eklenmesi gerekmektedir)

 

PAYLAŞ