Hakkımızda

Hakkımızda

İSTANBUL DERİ VE DERİ MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (İDMİB)

 

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), Türk deri ve deri mamulleri sektörünün en önemli ve sembol kuruluşlarından biridir. İstanbul, Türk deri ticaretinde önemli bir paya sahiptir ve İDMİB'in deri sanayinde vazgeçilmez bir rolü vardır.

1988 yılında kurulan İDMİB, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet gösteren dört ihracatçılar birliğinden biridir.

İDMİB'in çoğunlukla İstanbul ve çevresinde yerleşik 2.000'den fazla kayıtlı üye firması bulunmaktadır. Yaklaşık 1,7 milyar dolar ihracat hacmi olan Türk deri ve deri mamulleri sektörü ihracatının yarısından fazlası İDMİB üyeleri tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla İDMİB, Türk deri ve deri mamulleri sektörünü büyük ölçüde temsil eden bir kuruluştur. 

İDMİB'in öncelikli hedefi Türkiye'nin deri ve deri ürünleri ihracat kapasitesinin yükseltilmesi ve Türk deri sektörünün dünya çapında tanıtılmasıdır. İDMİB, bu hedefe yönelik olarak ticaretle ilgili tüm alanlarda ve faaliyetlerde üyelerini desteklemektedir. Ayrıca, sektörün ortak çıkarlarını ulusal ve uluslararası platformlarda hükümet nezdinde takip etmektedir.