İstanbul Deri Ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Olarak Gençliğin Ve Tasarımın Enerjisini Destekliyoruz.

Türk deri sektörüne yeni tasarımcıların kazandırılması amacıyla İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) bünyesinde, Ticaret Bakanlığı'nın destekleriyle düzenlenen 5. Detay Deri ve Deri Ürünleri Tasarım Yarışması'nın kazananları belli oldu.

5.DETAY Deri Ürünleri Tasarımın Yarışması'nın final gecesi 11.11.2019 Pazartesi Raffles Otel'de gerçekleşti.

Gecenin açılış konuşmalarını Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ve İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak yaptı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle , Tasarım kültürünü yaygınlaştırmak, ihracatta sürdürülebilir kalkınmayı katma değer ile yakalayabilmek adına tasarım yarışmalarına her zaman önem verdiklerini dile getirdi. “Deri ve deri mamulleri sektörümüz, katma değeri en yüksek olan sektörlerimizden biri olarak senelerdir öne çıkıyor.  Şu an ihracatımızın kilogram değeri 1,2 dolar olurken,  deri sektörümüzde bu rakam 11 dolara yaklaşmış durumda. Yani sektörümüzde tasarım var, hayat var.” dedi.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Şenocak   “Gerçekleştirdikleri tasarım yarışmalarıyla sektöre çok değerli tasarımcılar kazandıklarını ve kazandırmaya devam edeceklerini vurguladı. İDMİB olarak öncelikli amaçlarının deri sektörünün tasarım gücünü ve katma değerini arttırmak olduğunu aktaran Şenocak, “Genç yeteneklerimizi de sektöre kazandırmak istiyoruz. Çünkü ülke olarak daha yüksek katma değerle ihracat yapmaya ihtiyacımız var.  Dünyada güncel akımları sektörümüze tanıtmak için trend seminerleri düzenliyoruz. 1 yıl ayakkabı, 1 yıl konfeksiyon ve saraciye olmak üzere her yıl tasarım yarışmaları organize ediyoruz. Yarışmalarımız her geçen yıl daha çok kişiye ulaşıyor. Finalistlerimizi çok önemli ödüller ile buluşturuyoruz. Çünkü biz ihracatta nitelikli insan kaynağının ve tasarımın gücüne inanıyoruz” dedi.

Deri sektöründe katma değerli ihracatı daha da artırmak için yapılan 5. Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması'nda, Jüri Başkanı Güven Karaca olmak üzere Tanju Tamer Geçgören , Demet Sabancı Çetindoğan, Feryal Gülman, Lemi Tolunay, Safa Şahin, Sedef Orman, Ruken Mızraklı, Derin Mermerci, Güneri Cıvaoğlu, Hakan Yıldırım, Özgür Masur, Özlem Kaya, Burak Çelet , Burak Sanuk, Ceylan Atınç , Ertuğrul Özkök, Seçkin Pirim, Yasemin Öğün , Zeynep Üner ve Mert Aslan jüri üyeliği yaptı.

Deri Konfeksiyon ve Saraciye Kategorisinde 6 Tasarımcı Ödüllerindirildi

Tasarımcıların deri konfeksiyon ve saraciye kategorilerinde yarıştığı 5.Detay Deri ve Deri Ürünleri Tasarım Yarışması'nda başarılı tasarımcılar ödüllendirildi. Deri Konfeksiyon kategorisinde birinci Merve Karali , ikinci Selin Cevahir üçüncü ise Meryem Balıkçı Özöğür oldu. Saraciye kategorisinde birinci Beril Sayın , ikinci Çiler Sevingen üçüncü de Burcu Özden Ergene oldu. Dereceye girenlere yabancı dil eğitimi ,  para ödülü  verildi. Aynı zamanda Ticaret Bakanlığı onayı ile dereceye giren tasarımcılar yurtdışı eğitim ödülünden faydalanabilecek.  

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ