SARACİYE VİZYON GRUBUNUN İKİNCİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

29 Nisan 2019 tarihinde saraciye sektörü vizyon grubunun ikinci toplantısı, üyelerin katılımında yoğun bir gündem ile gerçekleştirildi. İhracat pazarlama, e – ticaret ve devlet yardımları konumlarına uzmanların birer sunum gerçekleştirdiği toplantıda, sektörün yol haritasının belirlenmesine yönelik katılımcılar ile görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıya İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, Başkan Yardımcısı Güven Karaca, Saraciye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Aydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri başta olmak üzere sektörün ileri gelen temsilcileri katılım sağladı.

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, ikinci kez bir araya gelen saraciye vizyon grubunu, gerçekleştirmiş oldukları çalışmalarla ilgili tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Saraciye sektörünün ihracat performansının 2018 yılı 2019 yılının ilk çeyreğinde iyi bir ivme yakaladığını belirten Şenocak, “2019 yılı Ocak – Mart döneminde saraciye ihracatımız %6,5 oranında artarak 58 milyon dolara yükseldi. Toplam deri ve deri mamulleri ihracatımız içerisinde payını artıran saraciye sektörümüzün ihracatı tüm bu artışlara rağmen potansiyelinin altında. Bugün burada gerçekleştirilen toplantıda olduğu gibi vizyoner bir bakış açısıyla saraciye sektörü ihracatımızı çok daha artırabileceğimizden hiç şüphemiz yok“ dedi.

Sektörün küresel gelişmelere hızla ayak uydurabilmesi ve gelecek stratejilerinin belirlenmesi amacıyla ikinci kez bir araya gelen vizyon grubu tarafından; sektörün kümelenme ihtiyacı olup olmadığı konularında görüş alışverişinde bulunarak firmaların ölçek sorunlarının çözümüne ilişkin yeni projeler üretilmesi gerektiği hususunda fikir birliğine varıldı. Bunun yanında kümelenme, online satış ve e-ticaret, yan sanayi – aksesuar konuları ve Türkiye Ticaret Merkezi konu başlıklarında komiteler kurulan saraciye vizyon grubunda, her yıl Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen hedef ve öncelikli ülkelerin iyi analiz edilerek yapılacak etkinliklere karar verilmesi hususunda fikir birliğine varıldı.

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ