SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI'NA ZİYARET

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Üyeleri, İDMİB üyelerinin yaşadığı sorunları görüşmek ve çözüm önerilerini paylaşmak üzere, KSİAD ve sektör temsilcilerinin katılımında 2 Temmuz 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Hadi TUNÇ'a makamında bir ziyaret gerçekleştirildi.

Kıymetli kürk konfeksiyon sektörümüzün önemli gündem maddelerinden olan “CITES Kapsamında İthalat ve İhracatta Uygunluk Belgeleri” toplantının ana gündem maddesini oluşturdu. İDMİB YK tarafından, kıymetli kürkü hammadde olarak ithal eden, bu ürünleri işleyerek konfeksiyon ürünü haline getiren ve katma değerli ihracatını sağlayan ihracatçılar için hem zaman kaybı hem de maliyet yaratan belge alım sürecinin, firmaların uluslararası rekabet gücünü azalttığı belirtildi. İthal edilen ürünlerin çiftlik hayvanı olması sebebi ile uygunluk belgesi zorunluluğunun kaldırılmasının, kıymetli kürk konfeksiyon ihracatımızda önemli ölçüde artış sağlanabileceği ifade edildi. 

Toplantıda ayrıca, kaliteli ham deri tedariğinde yaşanan sorunlar ile hayvancılık politikalarının salt et yönüyle değil deri potansiyeli de göz önünde bulundurularak belirlenmesi gerektiği; özellikle Kurban Bayramı'nda elde edilen derilerin uygun koşullarda saklanarak sektörün kullanımına kazandırılmasına ihtiyaç duyulduğu dile getirildi. 

PAYLAŞ