2020 YILI SEKTÖREL BULUŞMALARI DERİ VE KÜRK KONFEKSİYON SEKTÖRÜ İLE BAŞLADI

2020 YILI SEKTÖREL BULUŞMALARI DERİ VE KÜRK KONFEKSİYON SEKTÖRÜ İLE BAŞLADI

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), sektörde yaşanan sorunları görüşmek ve çözüm önerileri oluşturmak, sektörün yıllık yol haritasını çizmek üzere her yıl düzenlediği “Sektör Buluşmaları”nın 2020 yılında ilkini “Deri ve Kürk Konfeksiyon Sektörü” ile gerçekleştirdi.

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) ve Kürk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (KSİAD)  işbirliği ve sektör temsilcilerinin katılımıyla 05 Şubat 2020 tarihinde Zeytinburnu bölgesinde gerçekleşen toplantıda, İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, İDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güven Karaca, Yönetim Kurulu Üyeleri Tamer Tanju Geçgören, Remzi Özbay, Ahmet Yeşil ve Engin Gönlüşen başta olmak üzere TDKD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Gözmen ve KSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yavuz Boynukısa yer aldı.

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak’ın 2019 yılı deri ve deri mamulleri ihracat performansını değerlendirmesiyle başlayan toplantıda, sektörün güncel durumu detaylı bir şekilde masaya yatırıldı. 2019 yılında deri ve deri mamulleri sektörü 1,7 milyar dolar ihracat rakamına ulaşırken, bu rakamın 243 Milyon dolarının deri ve kürk konfeksiyondan geldiğini belirten Şenocak, sektörün tek pazar odaklı yapısını değiştirmek üzere göreve geldikleri andan itibaren yoğun bir şekilde çalıştıklarını vurgularken toplantıda hedef ülkelerde yapılabilecek faaliyetler değerlendirildi. Sektörün ihracatta son dönemde yaşadığı gerilemenin nedenlerinin ve çözüm önerilerinin de tartışıldığı toplantıda deri ve kürk konfeksiyon sektörünün Türkiye ve dünyadaki ihracat rakamlarını içeren bir sunum ile toplantıya devam edildi. Sektör temsilcilerinin sektöre ve İDMİB faaliyetlerine yönelik görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantıda ayrıca sektörün global pazardan aldığı payı ve rekabet gücünü nasıl artırılabileceği üzerinde de duruldu.