4 BİRLİK’TEN TASARIM VE MODA SERGİSİ

4 BİRLİK’TEN TASARIM VE MODA SERGİSİ

Marmara üniversitesi’nin ev sahipliğinde ITCC kongresi, bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlendi. Etkinlik kapsamında Üsküdar belediyesi himayesinde beylerbeyi sarayında İHKİB, İTHİB, İDMİB ve İHİB’in katkılarıyla “Contemporary Textile and Fashion Desİgners” sergisi düzenlendi. Sergide, 4 birliğin tasarım yarışmalarında finale kalan tasarımlar yer aldı.

ITCC Kongresi, bu yıl ilk kez Türkiye’de Marmara Üniversitesi’nin ev sahip¬liğinde 4-6 Kasım tarihlerinde İstanbul’da dü¬zenlendi. Kongre’nin başkanlığını organizasyo¬nun uluslararası komitesi üyesi olan ve kong¬renin ülkemizde yapılmasını sağlayan Marmara Üniversitesi Tekstil Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Çini üstlendi. Kongre’nin ana teması olan “Between Worlds-Innovation and Design in Textiles and Costume” bağlamında etkinlik, kongre öncesi ve sonrası eş zamanlı sergiler, Kız Kulesi, Sadberk Hanım Müzesi gezileri gibi yan aktivitelerle bir hafta boyunca devam etti. Kongre’de sunulan tekstil ve giyim ala¬nındaki son gelişmeler ve kültürel özelliklerle ilgili bildirilerin yanı sıra kongre kapsamında İstanbul’un önemli tarihsel mekânlarında üç ayrı sergi düzenlendi. 


Bunlardan bir tanesi Üsküdar Belediyesi hima¬yesinde Beylerbeyi Sarayında İHKİB, İTHİB, İDMİB ve İHİB’in katkılarıyla açılan ‘Contem¬porary Textile and Fashion Designers / Gü¬nümüz Tekstil ve Moda Tasarımcıları’ sergisi oldu. İTKİB’in çatısı altında düzenlenen tasa¬rım yarışmaları finalistlerinin işlerinden oluşan sergi, 6-11 Kasım tarihleri arasında ziyaretçile¬rini ağırladı. Serginin açılışı İTKİB Yetkilileri, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ITCC Kongre Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Çini, ITCC Organizasyonu Partner temsilcileri Kate Wells, Ian Padgett ve Anothai Cholachatpinyo tarafından yaptı. Kokteyl ile başlayan açılış, İT¬KİB tarafından düzenlenen gala yemeği ile son buldu. 6-11 Kasım tarihleri arasında ziyaretçi¬lerini ağırlayan sergide; 2015 Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması, 2015 İTHİB Kumaş Tasarım Yarışması, 2014 İDMİB Deri Detay Tasarım Yarışması, 2014 İHİB Halı Tasarım Yarışması finalistlerinin tasarımları yer aldı.