5. DETAY DERİ ÜRÜNLERİ TASARIM YARIŞMASI LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

5. DETAY DERİ ÜRÜNLERİ TASARIM YARIŞMASI LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yıl 5.’si düzenlenen DETAY Deri Ürünleri Tasarım Yarışması’nın lansman toplantısı, 3 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildi. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, İDMİB Başkan Yardımcısı Güven Karaca, İDMİB Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Geçgören, yarışma danışmanı Raisa&Vanessa ve farklı pek çok üniversiteden akademisyenin katılım sağladığı toplantıda; tasarımdan sektörün geleceğine, yürütülebilecek projelere kadar pek çok alanda fikir alışverişinde bulunuldu.

İDMİB Başkanı Şenocak, lansman toplantısına katılımlarından dolayı akademisyenlere teşekkür ederek; deri ve deri mamulleri sektörünün hedeflenen ihracat oranlarına ulaşabilmesi için sanayinin tek başına hareket edemeyeceğini, üniversite – sanayi işbirliğinin çok daha iyi kurgulanması gerektiğini vurguladı. Bunun yanında Şenocak, deri ve deri mühendisliği bölümüne öğrenci bulmakta zorluk çekildiğini, eğitimlerine tekstil ile başlayan öğrencilerin deride uzmanlaşmalarının sağlanabileceğini ifade etti.

Deri ve deri mamulleri sektörünü üniversite öğrencileriyle buluşturmayı hedeflediklerini belirten İDMİB Başkan Yardımcısı Güven Karaca ise deri mühendisliği algısının yükseltilmesi projesinden de bahsederek malzemeyi bilen, yetişmiş elemanların sektöre kazandırılması için işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

Toplantıda ayrıca, ülkemizde köklü bir geçmişe sahip olan deri sektörünün tarihinin çok iyi bilinmediği, bu tarihi ortaya çıkaracak çalışmalara ihtiyaç duyulduğu görüşüldü.Toplantının sonunda sektörün geleneksel pazarının Rusya olması sebebi ile bugüne kadar sektörün gelişimi yönünde fazla yatırım yapılmadığı ancak, artık sadece bir bina ve makinenin yetmediği, tasarıma, yetişmiş elemana her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu, malzeme ne olursa olsun tasarımı ön plana geçirmenin önemli olduğunu vurgulandı.