ANTALYA LEATHER&FUR FASHION SHOW'A YOĞUN İLGİ

ANTALYA LEATHER&FUR FASHION SHOW'A YOĞUN İLGİ

Türk deri sektörü, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İDMİB) destekleri, Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği’nin çalışmalarıyla başta Rusya olmak üzere Finlandiya, İngiltere, Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan, Yunanistan, Dubai, Moldova, Letonya, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi ağırlıklı doğu bloğu ülkelerinden gelen binin üzerinde iş insanını Antalya’da ağırlıyor. Türkiye’den 61 firmanın stand açtığı “Leather&Fur Fashion Show” a gelen iş insanları ile Türk deri ihracatçıları B2B görüşmeler gerçekleştiriyor.

Leather&Fur Fahsion Show’un açılışında konuşan ve 2019 yılının ihracat performansını değerlendiren İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, dünya genelinde hakim olan korumacı ticaret anlayışına rağmen yılın ilk 11 ayını 203 ülkeye gerçekleştirdikleri 1 milyar 600 milyon dolarlık ihracat ve 700 milyon dolarlık dış ticaret fazlası ile kapattıklarına dikkat çekti. Şenocak, “Sektör olarak geçtiğimiz yılın ihracat rakamlarını neredeyse şimdiden yakalamış bulunmaktayız. Son 5 yılın en yüksek dönemsel ihracatını gerçekleştirdiğimiz bir yıl oldu. 2013 yılı rekorlar kırdığımız bir yıl olmuştu. Sonrasında Rusya ile yaşanan sıkıntılar sektörümüzü direkt etkilemişti ve pazar çeşitliliğinin önemini çok iyi anlamıştık. Lokomotif pazarımız olan Rusya pazarını çeşitlendirerek sektörümüzün ihracatını arttırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni hedef ülkeler belirliyor ve bu pazarlara olan ihracatımızı arttırmak için çalışıyoruz. Tİcari heyetler gerçekleştiriyor, alım heyetleri düzenliyoruz. Hedef pazarımız olan ülkenin moda ve trendlerine uygun üretim yapıyoruz. Bu yatırımlarımızın karşılığını önümüzdeki yıllarda daha güçlü bir şekilde alacağız” diye konuştu.

Deri sektörü pazar çeşitliliğini arttırıyor

Pazar çeşitliliğini artırmak ve mevcut ihracat pazarlarında büyüyebilmek adına çok ciddi çalışmalar yaptıklarına vurgu yapan Şenocak, “2019 yılı içerisinde Rusya’ya 170 milyon dolar, Almanya’ya 115 milyon dolar, İtalya’ya 113 milyon dolar, Irak’a 78 milyon dolar ve İspanya’ya 66 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiş bulunuyoruz.  Rusya’nın bundan 5 sene önce ihracatımızdan aldığı pay yüzde 25 seviyelerindeyken bu rakam bugün nerdeyse yüzde 10’lara inmiş durumda, bu da son 5 sene içerisinde pazar çeşitliliğini sağladığımızın bir göstergesi” dedi. Güney Kore pazarının potansiyeline da değinen Şenocak, şunları söyledi; “Güney Kore’nin yaklaşık 7 milyar dolarlık bir deri ve deri mamulleri ithalatı var bizim buradan aldığımız pay potansiyelimizin çok altında. 2019 yılı içerisinde yaklaşık 60 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Bizim için çok önemli bir pazar. Geçtiğimiz hafta Seul’e 20 firmamız ile çok önemli bir ticari heyet gerçekleştirdik.  Önümüzdeki dönemde bu pazardan çok daha büyük bir pay alacağımıza inanıyoruz. Eğer uygun görürsek yeni bir konsept ile bu ülkeye Türkiye Ticaret Merkezi açmayı da planlıyoruz. Mevcut durumda toptan ticaretin yapıldığı alışveriş merkezine girmeyi amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Leather&Fur Fashion’a 1000’in üzerinde iş insanı

8’ncisi gerçekleştirilen Antalya Leather & Fur Fashion Show’un sektöre olan katkılarına değinen Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Gürkan Gözmen, şunları vurguladı “Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği tarafından bu sene 8’ncisi gerçekleştirilen fuarımıza Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Kazakistan, Bulgaristan, Yunanistan, Dubai, Moldova, Letonya, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan  gibi doğu bloğu ülkelerinden gelen binin üzerinde iş insanı katılım gösteriyor. 61 ihracatçı firmamız ile yaklaşık 5 bin metrekare’yi bulan bir alım heyeti düzenliyoruz. Firmalarımız 15 bin doları bulan bir standart stand bedeli ile fuardaki yerlerini aldılar. Her anlamda büyüyen bir ivme ile fuarımızı sürdürüyoruz. Fuarın sektörümüze olan katkılarını önümüzdeki aylarda ihracat rakamlarımızda çok net bir şekilde göreceğiz.”