AYAKKABI VE YAN SANAYİ SEKTÖR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

AYAKKABI VE YAN SANAYİ SEKTÖR BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

 

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) geleneksel Sektör Buluşmaları, pandemi dönemi sonrasında tüm hızıyla devam ediyor. Ayakkabı ve Yan Sanayi Sektör Buluşması sektör temsilcilerinin yoğun katılımları ile gerçekleşti.

İDMİB ev sahipliğinde, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) ve Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) iş birliğiyle ayakkabı ve yan sanayi sektörünün dış ticaret performansı, hedef pazarları, sektörel fuarları ve hem yurt içinde hem de yurt dışında gerçekleştirilebilecek uluslararası nitelikteki B2B organizasyonları ile gelecek dönem projelerinin değerlendirildiği toplantıya, aralarında İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mustafa ŞENOCAK, İDMİB Başkan Yardımcıları Sn. Güven KARACA ve Sn. İslam ŞEKER, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD)  Başkanı Sn. Berke İÇTEN, Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sn. Sait Vakkas SALICI, Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Sn. Burak UYGUNER, TOBB Deri ve Deri Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı Sn. Muhittin Savranoğlu ve Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) Başkanı Sn. Hüseyin ÇETİN ile İDMİB ve sektörel derneklerin Yönetim Kurulu üyeleri ve sektör temsilcilerin de olduğu yoğun bir katılım sağlandı. 

Toplantıda İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mustafa ŞENOCAK, Türkiye ayakkabı ve aksamları sektörünün 1 milyar Dolara yaklaşan tarihi bir rekora doğru ilerlediğini, ayakkabı ihracatının deri ve deri mamulleri sektör toplamı içerisindeki payının %60’lara yaklaştığını ifade etti. Özellikle pandemi sonrası dönemde ülkemize yönelik talepte büyük bir artış olduğunu, Dünya ithalatından yeterince pay alabilmek için sektörün ölçek probleminin ve sosyal uygunluk kriterlerine uyum sorunlarının öncelikle giderilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca ŞENOCAK, sektör özelinde kurulması planlanan organize sanayi bölgeleri, sürdürülebilirlik ve sosyal uygunluk çalışmaları, dijitalleşme ve turkishshoes.com B2B portalı başta olmak üzere birçok alanda bilgiyi katılımcılar ile paylaştı.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Sn. Berke İÇTEN ise ülkemizde üretime başlayan uluslararası markalar, yıllar içinde artan pazar çeşitliliği ve AYMOD Fuarı hakkında bilgiler vererek özellikle saya üretimi konusundaki sorun ve çözüm önerilerine değindi.

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sn. Sait Vakkas SALICI ise sektörü bir araya getiren bu organizasyondan ötürü İDMİB’e teşekkürlerini iletirken, Uzakdoğu ile yaşanan lojistik sıkıntılar nedeniyle ülkemizin yan sanayide tercih edilebilir bir pazar haline geldiğini ancak kurlar nedeniyle fiyatlama ve üretimde yaşanılan zorluklara değindi.

Sektör buluşmasında; katma değerli ihracat, sürdürülebilirlik, sosyal uygunluk kriterlerine uyum, deri ve deri mamulleri kullanımına ilişkin dünyada başlatılan olumsuz algı kampanyalarına karşı alınabilecek önlemler ve oluşturulan olumsuz algıya karşı çalışmaları sürdürülen kampanya çalışmaları önemli gündem maddelerini oluşturdu.