Geleneksel Saraciye Sektör Buluşması Gerçekleştirildi

Geleneksel Saraciye Sektör Buluşması Gerçekleştirildi

Geleneksel Saraciye Sektör Buluşması sektör temsilcilerimizin yoğun katılımı ile 12 Şubat 2020 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi’nde İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB)'nin ev sahipliğinde ve Saraciye Sanayicileri Derneği (SSD) iş birliği ile organize edildi. 

Geniş katılımın sağlandığı organizasyonda moderatörlüğü Sn. Mert AYDINER yürütürken, Başkanımız Sn. Mustafa ŞENOCAK, İDMİB Faaliyetleri, Sektör İhracat Değerlendirmesi ve Hedef Ülkelere ilişkin katılımcılara bilgiler aktardı. İDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Güven KARACA ise saraciye başta olmak üzere tüm deri ve deri mamulleri sektöründe sürdürülebilir ihracat artışı sağlamanın öncelikli şartının sosyal uygunluk konusunda yaşanacak ilerleme olduğunu vurguladı. KARACA, ayrıca İDMİB olarak da diğer bir önemli gündemlerinin ise kümelenme ve üreticilerin nitelikli alıcılar ile bir araya getirilmesi çalışmaları olduğunu aktardı. Bu amaçla Avrupa’nın en büyük alışveriş mağaza zinciri El Corte Ingles ile görüşmelerin sürdüğünü, İDMİB olarak yılı en az 4 özel nitelikli alım heyeti organizasyonu ile tamamlamak amacında olduklarını ifade etti.

Saraciye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cemal AYDIN ise konuşmasında sektöre ilişkin gözlem ve değerlendirmelerini paylaşırken organizasyon için İDMİB'e teşekkür etti.

Toplantıda sektör temsilcileri, uluslararası ticarette hacmi gittikçe büyüyen elektronik ticaret, sektörde genel olarak yaşanan nitelikli eleman bulma sorunu, finansmana erişim ve sermaye sıkıntısı gibi önemli sorunlarını ve bunlara ilişkin çözüm önerilerini dile getirdiler.