İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, Antalya Leather Fashion Show’da ihracat rakamlarını değerlendirdi….

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, Antalya Leather Fashion Show’da ihracat rakamlarını değerlendirdi….

Deri sektörü, Antalya Leather Fashion Show’da buluştu... İDMİB öncülüğünde Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’dan 350’ye yakın iş insanının ağırlandığı etkinlikte, İDMİB Başkanımız Mustafa Şenocak ihracata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2016 yılı için daha geniş bir pazara yayılma hedeflerinin bulunduğunu belirten Şenocak, bu kapsamda 7 yeni ülkeye ihracat gerçekleştirildiği, 110 yeni firmanın katılımı ile 50 bin dolar üzeri ihracat yapan firma sayısınınn 1995’e yükseldiği bilgisini paylaştı.

Hedef pazarlarımızdan olan ABD ve İspanya’ya tüm alt sektörlerde değer ve miktar bazında artış yaşandığını, Almanya’ya ihracatın hem toplamda hem de ayakkabı ve saraciyede artış yaşandığını ifade eden Şenocak yarı işlenmiş deri grubu satışında ise daha yüksek katma değerli satışa ulaşıldığını ifade etmiştir.

Ülke grubu olarak da farklı alanlara yönelen deri sektörü, bu anlamda da başarı kaydetmiştir. AB pazarına deri ve deri mamülleri sektörümüzden 115 yeni firmamız giriş yaptığını ve AB ülkelerine ihracatımızın 295 milyon dolara ulaştığını belirtmiştir.

 

Ortadoğu ülkelerine ihracatımızda hem ayakkabı hem de deri giyimde artış yaşandığını belirten Şenocak, bu artışın deri giyimde %79a ulaştığını ifade etmiştir.  Hedef pazarlarımızdan olan Japonya, Hong Kong ve Çin’in de aralarında bulunduğu Asya ve Okyanusya’ya ise saraciye alt grubunda %40a varan artış kaydedildiği bilgisini de katılımcılar ve basın mensupları ile paylaşmıştır.

 

İlgili Dosyalar