İDMİB OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İDMİB OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) 2019-2020 Olağan Genel Kurulu 7 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Dış Ticaret Kompleksi Konferans Salonunda maske ve mesafe kuralları çerçevesinde gerçekleşen Genel Kurula, pandemi koşulları gereğince sınırlı sayıda üye katılım sağladı.

Küresel ölçekte yaşanan salgına ve bu salgının deri ve deri mamulleri sektörüne etkisine değinilen Genel Kurulda, İDMİB YK Başkanı Mustafa Şenocak tarafından, yaşanan süreçte ilk vazgeçilen ürünlerin arasında sektör ürünlerinin yer aldığı ifade edildi. Bu durumun sonucu olarak ihracatta daralma yaşandığı, ancak Nisan ayı itibariyle toparlanmanın başladığı ve ihracatta pozitif bir ivme gözlemlendiği bilgisi verildi.

Online trend seminerleri, tanıtım filmleri, dijital dönüşüm projesi gibi pandemi döneminde gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgi veren Şenocak, dijital dönüşüm projesi ile ilgili olarak, “8 aylık çalışma sonucunda www.turkishleather.com B2B portalını  hayata geçirdik. 131 üretici ve 2200’den fazla ürünle yayında olan portalımıza başta Rusya, İngiltere ve ABD olmak üzere farklı pek çok ülkeden alıcı kaydı  almış durumdayız. Önümüzdeki süreçte gerçekleştireceğimiz tanıtım çalışmaları ile bu sayıyı hızla arttırarak; üreticilerimizi tüm Dünya’dan alıcılar ile portalımız üzerinden buluşturacağız” şeklinde konuştu. Ayrıca, ilk dijital Ur-Ge projesinin de faaliyetlerine başladığı bilgisini aktararak, “Dijital Dönüşüm ve E-İhracat Ur-Ge projemizi 35 firma ile başlattık, bu kapsamda eğitim-danışmanlık faaliyetlerimiz devam ediyor. Gelecek dönemde farklı işbirlikleri ile firmalarımız için dijital içerikler üretecek, sektörümüzün dijital dönüşümüne katkı sunacağız” dedi.

Sektör firmalarının iş birliği için teşekkür eden Şenocak, deri ve deri mamulleri sektörünün içerisinden geçtiği zorlu süreci birlik ve beraberlik ile atlatacağına vurgu yaptı.