İDMİB VE İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİNDEN ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MODELİ

İDMİB VE İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİNDEN ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ MODELİ

İDMİB ve İstanbul Ticaret Üniversitesi, üniversite – sanayi iş birliklerinin kurulması için bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, ihracat Pazar araştırmalarından staj imkanlarına ve öğrencilerin sektörden beklentilerine kadar birçok konu masaya yatırılarak sektör temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunuldu.

12 Şubat 2019 tarihinde gerçekleşen toplantıda; İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Nazım Ekren, İTO Meslek Komitesi Başkanı Turan Akyüz, Saraciye Sanayicileri Derneği Başkanı Cemal Aydın ve sektör temsilcileri deri ve deri mamulleri sektöründe gerçekleştirilebilecek iş birliklerine ilişkin fikirlerini paylaştı.

Toplantıda sektörü öğrenciler için cazip hale getirmek gerektiğine dikkat çeken İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, gelecek olan kişilerin dış ticaret bilgisine hâkim olması gerektiğini belirterek, Pazar araştırması için başvurulacak kaynakların ve bu kaynaklardan elde edilecek verilerle anlamlı sonuçlar çıkarmanın önemini vurguladı. Bu konuda İhracatçı Birliklerinin de öğrencilere yardımcı olabileceğini ifade eden Şenocak, STK’lara ve firmalara stajyer alınması için katkı sunabileceklerini belirtti.

Toplantıda İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencilerinin, sektörün de ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yönlendirilmesi hususları görüşülerek, üniversitelerin staj için adayları belirlemesi ve sektörün de hem pilot projeyi hem de olası tez konularını netleştirmesi ile ilgili fikirler paylaşıldı.