İDMİB’İN SEKTÖREL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İDMİB’İN SEKTÖREL DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSTANBUL DERI ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İDMİB) düzenlediği sektörel değerlendirme toplantısı 30 Eylül tarihinde Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) İsmail Gülle’nin de katılım sağladığı toplantıda İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, İDMİB Yönetim Kurulu üyeleri ve sektörel dernek temsilcileri bir araya gelerek sektörü ileriye taşıyacak fikirleri değerlendirdi.

 

Deri ve deri mamulleri sektörüne ait güncel ithalat ve ihracat istatistikleri hakkında bilgilendirme sunumuyla başlayan toplantıda sektörün mevcut durumu da değerlendirildi. İDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Güven Karaca “İDMİB Dijitalleşme Projesi” başta olmak üzere, birlik bünyesinde yürütülen projelerle ilgili geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda sektörün ihracatının artırılması ve dijitalleşmeyi sektöre entegre edebilme noktasında atılması gereken adımlar ve gerçekleştirilmesi gereken projeler ve sektörün bu noktada yaşadığı sorunlar paylaşıldı. Ayakkabı, saraciye, deri ve kürk konfeksiyon ile tabakhane sektör dernek başkan ve üyelerinin görüş ve önerilerini sunduğu toplantı, sektörün geleceğine dair önemli fikirlerin paylaşıldığı bir buluşma oldu.

 

“ELİMİZDEKİ İMKANLARI SEKTÖR ADINA KULLANMAK VE

KULLANDIRTMAK İSTİYORUZ”

 

Pandemi döneminde kazanılan teknolojik alışkanlıklar ve sağladığı kolaylıkları bundan sonraki hayatımız içine dahil ederek, kullanmamız gerektiğini dile getiren TİM Başkanı İsmail Gülle, artık tüm hayatımızın bir parçası haline gelen bu alışkanlıkları sonuna kadar kullanabileceğimiz bir platform gerektiğini dile getirdi. Toplantıdan güzel sonuçlar alınması temennisinde bulunan Gülle, “Karamsarlığa kapılmadan, cesaretle ve gelecek adına olan beklentilerimizi hiçbir zaman azaltmadan yapılan önemli bir etkinlik. Çünkü endişelenerek ve korkarak

ortaya verimli bir iş çıkacağını düşünmüyorum. Bu zor dönem elbet geçecek ve normalleşme dönemimiz başlayacak ancak mühim olan bu dönemi iyi yönetmek ve iyi değerlendirebilmek. O sebeple bu etkinlikler de herkese örnek teşkil ediyor” şeklinde konuştu.

 

Deri ve deri mamulleri sektörünün oldukça büyük bir sektör olduğunu belirten Gülle, “Sektörün büyüklüğü yapılan dünya ticaretinden de anlaşılıyor. Dolayısıyla sektörümüzün elimizdeki kapasiteyle çok daha farklı işlere girmesi ve farklı işler yapması gerekiyor. Bu noktada deri ve ayakkabı sektörümüze fayda sağlayacak, büyük pazardan daha fazla pay alması için yapılacak yeni işlere ve projelere ihtiyacımız var. Elimizdeki imkanları sektör adına kullanmak ve kullandırtmak istiyoruz. Bu nedenle temennim odur ki sektörümüzün geleceği için aynı yere bakar aynı şeyleri görürüz; birlikte düşünür birlikte hareket ederiz” ifadelerini kullandı.

 

“ARTIK EZBER BOZMAMIZ GEREKİYOR”

 

Çözüm odaklı bir toplantı olması arzusuyla yola çıktıklarını ve çalışmalarını bu yolda ilerlettiklerini belirten İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak, “İhracatımızın yüzde 65’ini ayakkabı sektörü yapıyor, dünyada yedinci büyük üreticiyiz, alım ve satım olarak baktığımızda 300 milyar dolara yakın bir ticaret hacmimiz var fakat çok iyi devlet destekleri almamıza rağmen Amerika gibi bir ülkede firma bulamıyoruz. Bu bizim için kabul edilebilir bir şey değil. Mutlaka Amerika’da olmalıyız. Dolayısıyla herkesten bu konuda destek bekliyoruz” şeklinde konuştu. New Jersey ve Kenya’da lojistik merkezlerimizin açıldığını ve sektör olarak artık ezber bozmaları gerektiğini, yapılan standart işlerin dışında sürdürülebilirliği olan farklı girişimlerle belli ülkelerde faaliyet göstermeye başlamaları gerektiğini dile getirdi. Son yılların öncelikli konusu olan dijitalleşme noktasında pandemi süresince çok sıkı bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Şenocak, bu süreçte geliştirdikleri web sitesi ve dijital UR-GE projeleri üzerinde çok dikkatli çalıştıklarını ve güzel bir sonuca vardıklarını dile getirdi.