IHRACATCILARDAN  BAKANLARA ZIYARET

IHRACATCILARDAN BAKANLARA ZIYARET

Mehmet Büyükekşi başkanlığındaki TİM heyeti, Bakanlar Kurulu Üyelerine yönelik ziyaretlerine devam ediyor. Ziyaretlerde yer alan İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İTHİB Başkanı İsmail Gülle ve İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, tekstil, hazır giyim ve deri sektörünün hükümetten beklentilerini bakanlara aktardı

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi veYönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet yeni kabine üyelerine hayırlı olsun ziyaretlerinde bulunuyor. 28 Kasım 2015’te Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ı ziyaret eden TİM Heyeti, ardından 7 Aralık 2015’te Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı; 16 Aralık 2015’te  Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr.Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ı; 6 Ocak’ta ise Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Orman ve Su İşleri BakanıProf. Dr. Veysel Eroğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ı makamlarında ziyaret ederek, ihracatçıların ilgili bakanlıklarla olansorunlarını iletti. Ziyaretlerde,yeni dönemde Türkiye’ninhızlı büyüyen, ihracata ve sanayiye odaklanan stratejiyi hayata geçirmesini ümit ettiklerini vurgulayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 1 Kasım seçimlerinden istikrarın çıkmış olmasının iş dünyası için bir müjde olduğunun altını çizdi.

 

İhracat için en etkin çalışma yapılacak

TİM Heyeti’nin ziyaretinde ihracatçıların talep ve beklentilerini dinleyen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, ihracatın Türkiye sanayisine can verdiğini, üretimi besleyerek büyümenin motoru olduğunu vurgulayarak, “Yaşanmakta olan ve yaşanması muhtemel olası sorunlara yönelik fikir teatisin de bulunduğumuz bu verimli toplantılara bundan sonra da devam edeceğiz ve ihracat gemisine sektörlerimizin beklentisi ile yol vereceğiz” ifadelerini kullandı. Bakan Elitaş, ihracatçı sektörlerin sorunlarını ele almak üzere devletin tüm mekanizmalarıyla seferber olduğu, enstrümanları en etkin şekilde kullanmak üzere çalışmalar yaptıkları bilgisini de paylaştı ve “Tüm ilgili Bakanlıkların en üst düzey yetkililerinin biraraya geldiği değerlendirme toplantıları yapıyoruz. Ekonomi Bakanlığı’nca yapılan tüm tespitler ve ihracatçılarımızın dile getirdiği çözüm önerileri de bu platforma taşınmış durumda”  değerlendirmesinde bulundu.