LEATHER APEX SOCIETY OF KENYA GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞME

LEATHER APEX SOCIETY OF KENYA GENEL SEKRETERİ İLE GÖRÜŞME

8 Mart 2021 tarihinde, daha önce Genel Sekreterliğimize e-posta ile ulaşan Kenya’da yerleşik Leather Apex Society kurumunun Genel Sekreteri Beatrice Mwasi ile bir toplantı düzenlenmiştir. Anılan toplantıda iki kurum aracılığıyla Türkiye ve Kenya arasındaki işbirliği imkanlarının geliştirilmesi amacıyla görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Kenya’nın deri ve deri mamulleri sektörünün küresel rekabet edebilirliğini teşvik etmeye çalışan Leather Apex beş ulusal deri derneğine sahiptir: Kenya Tabakhane Derneği (TAK); Deri Ürünleri Girişimcileri Derneği (LAEA), Kenya Ayakkabı İmalatçıları Derneği (KFMA); Kenya Ayakkabıcılar Derneği (CAK) ve Kenya Hides and Skins Association (KeHSA). Leather Apex ayrıca hem kamu hem de özel sektördeki kalkınma ajanslarını içeren deri işi destek kurumlarından ve öğrenim kurumlarından üye üyelere ev sahipliği yapmaktadır.

Yapılan toplantı neticesinde kurumun çeşitli ülkelere yönelik, fuarlarla eş zamanlı da dahil olmak üzere B2B deneyimi olduğu için Kenya ve Türkiye arasında düzenlenmesi muhtemel ikili iş görüşmeleri için kaynak olabileceği değerlendirilmiştir. Türk deri ve deri mamulleri sektörü teknoloji, kalite ve üretim anlamında oldukça ileri seviyededir. Bu sebeple Kenya’da yatırım fırsatlarını değerlendirmesi önerilmekte ve iki ülke arasında sektörel iş birliğini artırmak amacıyla iletişimin devamlılığı talep edilmektedir.