LESHOW DERİ ve MODA FUARI KAPILARINI AÇTI

LESHOW DERİ ve MODA FUARI KAPILARINI AÇTI

 

LESHOW DERİ ve MODA FUARI KAPILARINI AÇTI

LeShow Deri ve Moda Fuarı, bu yıl ikinci kez İstanbul Kongre Merkezi'nde açıldı. Fuar 18 Ocak tarihine kadar devam edecek.

LeShow Deri ve Moda Fuarı bugün kapılarını açtı. Fuar açılışında konuşan T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay; “Sektör için önemli bir fuar. Buna benzer fuarların artması lazım. 140 katılımcı firma var. 80-90 tanesi Türk firma. 15 tasarımcı da fuarda yer alıyor. Uluslararası ölçekte olmaya hızla ilerliyor. Geçen sene 180.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik ve yüzde 2 artış sağladık. Dünyanın en büyük 50 ihracatçı ülkesinin ihracatında azalma olurken biz bu yılı artışla kapadık. 200’den fazla ticaret heyeti düzenledik. Alım heyetleri düzenledik. 2020 yılında ihracat hedefimiz 190 milyar dolar.” dedi.

 DAHA ÇOK İHRACAT YAPABİLİRİZ

 Fuarda bir konuşma gerçekleştiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) İsmail Gülle, “Geçen yıl büyük ekonomilerde çok ciddi ihracat düşüşleri oldu. Bizim ihracatımız yüzde 2’nin üzerinde artış gösterdi. 180.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Cumhuriyet tarihi rekoruydu. Deri ve deri mamulleri sektörü de ihracatımıza önemli katkılar sağlıyor. Deri  sektörünü yaptığı çalışmalardan dolayı kutluyorum. Moda, marka, tasarım, Ar-Ge ve  inovasyonun buluştuğu bir sektör. Yüzlerce dolarlık katma değerle ihracat gerçekleştiriyorlar. Daha çok ihracat yapılabilir. Deri sektörümüzde tüm ürünlerin çok yüksek şansı var. Bu fuar sektörün önemli bir fuarı. Katılımcıların yurt dışından gelen heyetlerle karşılık bulduğu bir fuar.” dedi.

DERİ SEKTÖRÜNDEN 2019’DA 1.7 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Deri ve deri mamuller sektörü olarak geçtiğimiz yılı 1.7 milyar dolar ihracatla tamamladıklarını aktaran İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, “Fuar inanıyorum ki sektörümüze katkı sağlayacak. Deri ve kürk konfeksiyon sektöründe ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke sırasıyla Rusya, Fransa, ABD, Almanya ve İtalya. ABD ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz yıla göre ABD’ye ihracatta yüzde 12’lik bir artış yakaladık. İnanıyorum ki Güney Kore de önümüzdeki yıllarda ilk beşin içerisine girecek.” dedi. Önemli olanın katma değerli ürün ihracatı gerçekleştirmek olduğunu vurgulayan Şenocak, “Türkiye’de katma değerli ihracatta sektör olarak 4. sıradayız. İhracat birim fiyatında sektörümüz genelinde Türkiye ortalamasının 10 katıyız. Deri ve kürk konfeksiyon sektöründe ise 100 katıyız.” dedi.

FUARA 2 BİN KATILIMCI

Fuarın ülkemizin yurt dışındaki tek milli fuarı olduğu vurgusunu yapan Türker Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan, “Fuarımızı Moskova’nın yanı sıra ikinci defa İstanbul’da düzenliyoruz. Bu sene fuarımızda geçen seneye göre yüzde 25 büyüme gerçekleştirdik. 2 binden fazla katılımcı gelecek. Her yıl sektörün buluşma noktası olmak istiyoruz.” dedi.