SEKTÖR BULUŞMALARI SARACİYE İLE YENİDEN BAŞLADI

SEKTÖR BULUŞMALARI SARACİYE İLE YENİDEN BAŞLADI

 

 

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen Sektör Buluşmaları, pandemi döneminde verilen ara sonrasında yeniden fiziki olarak devam ediyor.

İDMİB ev sahipliğinde ve Saraciye Sanayicileri Derneği iş birliğiyle saraciye sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği Saraciye Sektör Buluşması sektör temsilcilerimizin katılımları ile 23 Kasım 2021 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirildi. 

Toplantıda Başkanımız Sn. Mustafa ŞENOCAK, İDMİB faaliyetleri, sektör ihracat değerlendirmesi ve Hedef Ülkelere ilişkin katılımcılara bilgiler aktardı. ŞENOCAK ayrıca pandemi sonrası dönemde İDMİB tarafından milli katılım organizasyonu düzenlenen Micam, Lineapelle, APLF, Shoes Düsseldorf gibi fuarlara ilişkin bilgiler paylaşarak saraciye sektörünün fuarlara katılımını değerlendirdi.

Toplantıda ayrıca İstanbul’da 2022 yılında ilk kez düzenlenecek olan İstanbul Fashion Connection Moda Fuarı’na ilişkin detaylı bir sunum yapılarak katılımcılar bilgilendirildi.

Sektör buluşmasında gündeme gelen diğer önemli konular ise dijitalleşme çalışmaları ve turkishleather.com, alım & ticaret heyeti çalışmalarımız, finansmana erişimi kolaylaştıracak İhracat Geliştirme Fonu kurulması ile ilgili çalışmalar, yabancı işçileri istihdamı ve işçi bulunamamasına dair yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri, deri mühendisliği projesi ve mesleki eğitimin geliştirilmesine ilişkin hususlar oldu.

Sürdürülebilirlik konusunda insan kaynağının hazır edilmesi ve eğitim yatırımları, yeşil OSB’lerin kurulması ve sektörün talepleri toplantıda değerlendirilen diğer başlıklar oldu.

Sosyal uygunluk ve marka denetimleri konusunda ise söz alan sosyal uygunluk danışmanı Ebru Gökbulut hedef ülkelerin ve önemli markaların geliştirmiş olduğu kriterlere uyumun önemini, geleneksel çalışma düzeninin bu kriterlere uygun şekilde adaptasyonunun öneminin altını çizdi.

Toplantıda söz alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK Stratejik Planlama Sorumlusu Sn. Engin Canpolat ise deri ve deri mamulleri sektörü ile iş birlikleri sürdürdüklerini, çeşitli pilot projeleri hayata geçirdiklerini ve sektörümüzün ihtiyacına yönelik yeni ve sürdürülebilir eğitimler planladıklarını dile getirdi. Mesleki yeterlilik konusunda ise yaşanan eğitmen sıkıntısı, eğitim sürelerinin kısaltılması ve hızlandırılmış eğitimlere geçiş süreçleriyle ilgili hususlar görüşüldü.

Saraciye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cemal AYDIN ise konuşmasında sektöre ilişkin gözlem ve değerlendirmelerini paylaşırken organizasyon için İDMİB'e teşekkür etti.

Toplantıda sektör temsilcileri, uluslararası ticarette hacmi gittikçe büyüyen elektronik ticaret, sektörde genel olarak yaşanan nitelikli eleman bulma sorunu, finansmana erişim ve sermaye sıkıntısı gibi önemli sorunlarını ve bunlara ilişkin çözüm önerilerini dile getirdiler.