Türk Firmaları 30. Defa MICAM Fuarına Damgasını Vurdu

Türk Firmaları 30. Defa MICAM Fuarına Damgasını Vurdu

Dünya ayakkabı sektörünün en önemli ve en prestijli fuarlarından biri olan Micam Fuarı, 16 – 19 Şubat 2020 tarihleri arasında Milano'da gerçekleştirildi. İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB)'nin düzenlediği Milli Katılım Organizasyonu ile 53 firma fuarda yer alırken; bireysel katılım sağlayan firmalar ile toplamda 71 Türk firması fuarda yeni koleksiyonlarını sergiledi. Ayakkabı ihracatçıları, dünya ayakkabı sektörünün buluştuğu Micam'da yeni pazarlar yaratmak için üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi. Yılda iki kez düzenlenen ve Birliğimiz tarafından 30. kez Milli Katılım Organizasyonu düzenlenen fuar, bu yıl 30 ülkeden yaklaşık 1200 katılımcı firmayı ağırladı.

İDMİB tarafından düzenlenen Milli Katılım Organizasyonu kapsamında bu dönem firma sayısı %18 oranında artışla 45’ten 53’e, fuar alanında Türk firmalara ayrılan metrekare ise %28’lik artışla 2.100 m2’ye yükseldi.

Micam fuarının 2. Gününde Türkiye Cumhuriyeti Milano Başkonsolosu Sayın Özgür Uludüz'ün ve Milano Ticaret Ataşesi Sayın Orhan Emre Öztelli de teşrifleriyle, İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak ile Başkan Yardımcıları İslam Şeker ve Güven Karaca, firmaların standlarını ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular. Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz, hem Türk firmaların son koleksiyon ürünlerinin sergilendiği hem de trend alanı olarak tasarlanan fuar alanında, firmalarla görüş alışverişinde bulundu.

Aynı günün akşamında  Milli ve Bireysel olmak üzere tüm katılımcı Türk firmalarını ve kurum temsilcilerini buluşturmak amacıyla bir akşam yemeği düzenlendi. Artık geleneksel hale gelen yemekte Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz, Milano Ticaret Ataşesi Orhan Emre Öztelli ve İDMİB Yönetim Kurulu katılımcı firmalar ile daha yakından görüşme ve taleplerini dinleme imkanı buldular.

Fuar esnasında fuarın düzenleyici kuruluşu olan Fiera Milano yetkilileriyle de toplantı yapma imkanı bulan Yönetim Kurulumuz hem sayı hem de metrekare bazında artış gösterme imkanı sundukları için fuar idaresine teşekkürlerini ilettiler. Ayrıca Türk ayakkabı sektörünün her ay ihracat rekoruna imza attığını belirterek önümüzdeki dönemde daha çok firmayla, daha güçlü tasarımlarla fuarda boy göstermek istediklerinin de altını çizdiler.

Fuar ile ilgili bir değerlendirme yapan İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak; her geçen yıl fuara katılım sağlayan Türk firmalarının sayısındaki artışın memnuniyet verici olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra Türk firmaları açısından fuarın olumlu geçtiğini, bu yıl olduğu gibi gelecek yıl daha fazla firma ile fuara katılım göstermeyi hedeflediklerini belirtti.

Teknoloji, sürdürülebilirlik ve yeni ürünler ile ilgili araştırmalar, etkinlikte öne çıkan yeniliklerinden bazıları oldu. Ayrıca fuar, sektöre yön verecek fikirlerin tartışılması için bir alan da sunmuş oldu.

Buna paralel olarak, ünlü fuar devi Informa, Avrupa'daki ana ayakkabı fuarlarından biri olan Micam’ı Amerika Birleşik Devletleri'nde başlatmak için Micam Milano ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Micam Americas, Ağustos 2020'de Las Vegas'ta tanıtılacak.