ABD / Anti Damping Soruşturması Hakkında

Sayın Üyemiz,

 

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Kamboçya, Endonezya, Malezya, Sırbistan, Tayland ve Vietnam’ın yanı sıra ülkemiz menşeli döşek ithalatına karşı bir anti-damping soruşturması yürütüldüğü bildirilmektedir.

 

Soruşturma kapsamında ABD Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) nihai kararı 25 Mart 2021 tarihli ABD Resmi Gazetesinde (https://www.govinfo.gov/content/pkg/FR-2021-03-25/pdf/2021-06193.pdf  yayımlanmış olup, ön kararda belirlenen %20,03 oranındaki damping marjında bir değişiklik yapılmamıştır.

 

Öte yandan, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından zarara ilişkin yürütülen soruşturma halihazırda devam etmekte olup, bu kapsamdaki nihai kararın 2 Mayıs 2021 tarihine kadar açıklaması beklenmektedir. ITC’nin nihai kararında ABD yerli endüstrisinin dampingli ithalattan dolayı zarar gördüğüne ilişkin olumlu bir karar vermesi durumunda anti-damping vergisi önleminin nihaileşeceği ve yukarıda belirtilen oranda geriye dönük olarak yürürlüğe gireceği belirtilmektedir.

 

Bilgilerinize sunarız,

 

Saygılarımızla,