ABD / Dioktil Tereftalat Anti Damping Soruşturması Hk.

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yerli üreticiler tarafından ülkemizin yanı sıra muhtelif ülkeler menşeli Dioktil Tereftalat (Dioctyl Terephthalate) ürünleri ithalatına karşı anti-damping soruşturması açılması için ABD Ticaret Bakanlığı (DoC) ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (USITC) başvuruda bulunulmuş ve USITC tarafından zarara ilişkin bir ön soruşturma başlatıldığı ifade edilmektedir. Söz konusu başvuruya yönelik olarak, DoC Uluslararası Ticaret İdaresi (ITA) tarafından dampingin mevcudiyetine yönelik incelemelerin yapılacağı soruşturmanın açılış bildirimi 22 Nisan 2024 tarihli ABD Resmi Gazetesi’nde yayımlandığı belirtilmektedir. Konuya ilişkin bildirime; " https://www.govinfo.gov/content/pkg/FR-2024-04-22/pdf/2024-08449.pdf " adresinden erişim sağlamak mümkündür. 

Mezkur anti-damping soruşturması çerçevesinde, soruşturma konusu ürün kapsamı da mezkur bildirim ekinde (“Annex”) yer aldığı  belirtilmektedir. Anılan açılış bildirimi incelendiğinde ilgili taraflar soruşturma konusu ürünün kapsamına ilişkin olası görüşlerini en geç 6 Mayıs 2024 tarihine kadar DoC’a sunabileceği ifade edilmektedir. Ayrıca, keyfiyete ilişkin görüş bildirmek isteyen ihracatçı firmalarımızın açılış bildiriminde yer alan süreler dâhilinde DoC ile temasa geçmeleri gerektiği belirtilmektedir. 

Diğer taraftan, firmalarımızın Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen “Ticaret Politikası Önlemleri Soruşturmaları ve Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Uygulamaları Kapsamında Firmalarca Alınacak Avukatlık ve/veya Danışmanlık Hizmeti Harcamalarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları”nı incelemesi tavsiye edilmektedir. 

Bilgilerinize sunarız.