Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) Anketi Hk.

Sayın Üyemiz,

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) alınan bir yazıda, 2019 yılında dünyanın en hızlı büyüyen 15 ekonomiden 6’sının Etiyopya, Ruanda, Senegal, Fildişi Sahili, Gana ve Tanzanya yer aldığı Afrika’yı dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri konumuna yükseltecek Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) 1 Ocak 2021 itibariyle yürürlüğe girdiği belirtilmektedir.

1,3 milyar nüfusa sahip ve 3,4 trilyon dolarlık yeni bir serbest ticaret pazarı oluşturan AfCFTA ile kıta içi ticaretin yüzde 50 artırması ve dünya ticaretine 76 milyar dolar ek gelir sağlanması beklenmektedir. Gana'nın Genel Sekreterliğine getirildiği ve hali hazırda 36 Afrika ülkesinin parlamentosunda onaylanan bu Anlaşma ile mal ve hizmetlerin serbest dolaşımının sağlanması, Afrika’da üretimin ve Afrika mallarının tüketiminin teşviki, büyük altyapı projelerinin hayata geçirilmesi, Afrika ülkeleri arasındaki gümrük bariyerlerinin ortadan kaldırılması ile bölge içindeki ticaretin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çerçevede, AfCFTA pazara giriş koşullarını değiştirmese de orta ve uzun vadede ülkemiz ve şirketlerimiz için önemli riskler ve fırsatlar barındırmaktadır.

Bu bağlamda, Türkiye’nin AfCFTA’dan nasıl etkileneceği ve bu anlaşmanın Türk firmaları için getireceği fırsatlar ve zorlukların neler olabileceğine ilişkin DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri tarafından bir rapor hazırlanmaktadır.

Bahse konu çalışmaya önemli katkı sağlayacak AfCFTA ve Afrika ile ticaret ve yatırım ilişkilerine ilişkin görüşlerin https://portal.deik.org.tr/Anket/1263 bağlantısında yer alan ve 25 Mart 2021 Perşembe gününe kadar aktif olacak anket aracılığıyla iletilmesi önemle rica olunur. Anonim olarak toplanacak cevaplar yoluyla şirketlerimize sağlanması gereken desteklerin ana hatlarıyla tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Yaklaşık 10-12 dakika sürecek anket ile ilgili teknik bir sorun yaşanması vb. durumlarda DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Bölge Direktörlüğü (e-posta: [email protected]  ) ile iletişime geçilmesi rica olunur.

 

Bilgilerinize sunarız.