BAE Seyahatlerinde COVID-19 Uygulamaları

Sayın Üyemiz,

TİM tarafından iletilen bir resmi yazıda, Abu Dabi Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nden alınan bir yazıya atfen, 5 Eylül 2021 itibariyle Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat uygulamaları güncellendiği ifade dilmektedir. Bu kapsamda:

  - 12 yaşından küçükler ile orta ve ağır engelliler hariç Abu Dabi’ye uçuş (transit dahil) öncesinde, varıştan en fazla 48 saat; Dubai’ye ise en fazla 72 saat önce numunesi alınmış PCR testi sonucunun ibraz edilmesi zorunludur. Ayrıca BAE’ne varışta havalimanında ücretsiz ikinci bir test de yapılacaktır.

  - İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenmiş merkezlerde numune verilerek sonuçları e-Devlet'ten İngilizce çıktı alınarak ibraz edilebilir. Tavsiye edilmemekle birlikle havalimanlarında da PCR testi yapılabilmektedir.

  - Abu Dabi’ye yurt dışından gelişlerde ve buraya gidişlerde aşısı tamamlamış yolcular için karantina uygulanmayacaktır. Bu yolcular, Federal Kimlik ve Vatandaşlık Kurumu (ICA) web sitesi veya uygulaması aracılığıyla aşı sertifikalarını doğrulayabilmekte ve Abu Dabi’ye varıştan en fazla 48 saat önce yapılmış test sonucunu ibraz etmek zorundadırlar.

  - Abu Dabi’ye yeşil listede yer alan ülkelerden gelen aşılı yolcular için havalimanında yapılan testin ardından 6. günde PCR testi; yeşil liste dışından gelecek aşılı yolcular (Türkiye dahil) için havalimanında yapılan testin ardından 4 ve 8 inci günlerde PCR testi yaptırılması zorunluluğu bulunmaktadır.

  - Yeşil listede (Türkiye dahil) yer alan ülkelerden gelen aşısız yolcular için karantina bulunmayıp, havalimanında yapılan testin ardından 6 ve 9. günlerde PCR testi yaptırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Yeşil liste dışında yer alan ve aşısı bulunmayan yolculara ise, Abu Dabi’ye varıştan itibaren 10 gün karantina ve 9. gün PCR testi uygulanmaktadır.

  - 17/01/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Dubai ve Kuzey Emirliklerden Abu Dabi'ye kara yolu ile gelinmek istenmesi halinde 48 saate kadar geçerli bir negatif test sonucunun ibraz edilmesi ve Abu Dabi'ye gelişten itibaren Emirlikte kalmaları halinde 4.ve 8. günlerde test yaptırılması gerekmektedir.

  - Dubai’ye inecekler için karantina uygulaması bulunmayıp, havalimanında PCR testi yapılmaktadır. Dubai Havalimanından ayrılmadan önce “COVID-19 DXB”, diğer havalimanlarından ise “ALHOSN” isimli mobil uygulamanın yüklenerek aktif hale getirilmesinin talep edildiği belirtilmektedir