BAE-Türkiye İş ve Yatrırım Forumu

Sayın Üyemiz,

T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 13-14 Şubat 2023 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ni resmi ziyareti vesilesiyle DEİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonunda BAE-Türkiye İş ve Yatırım Forumu, 14 Şubat 2023, Salı günü Dubai’de gerçekleştirilecektir.
T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Thani bin Ahmet Al Zeyoudi’nin teşrif edeceği Birleşik Arap Emirlikleri - Türkiye İş ve Yatırım Forumu’na; gıda, tarım, üretim makinaları, sağlık, medikal, ilaç, e-ticaret, dijital çözümler ve teknolojiler, inşaat ve altyapı, yapı malzemeleri, savunma sanayi, lojistik, kozmetik, finans ve bankacılık, bilgi teknolojileri, havacılık ve denizcilik sektörlerinde faaliyet gösteren Türk ve BAE’li firmaların katılım sağlanması beklenmektedir.
Birleşik Arap Emirlikleri, 2019 yılı verilerine göre 316 milyar dolar ihracat ve 268 milyar dolar ithalat hacmi ile Körfez bölgesinin önde gelen ticaret ve yatırım merkezlerinden biridir. BAE’nin dünyadan ithalatında öne çıkan sektörler elektrikli cihazlar, altın ve mücevher, makinalar ve otomotivdir. BAE’nin ülkemiz ile ticari ilişkilerine baktığımızda ise bu sektörlerin başlıca ihraç ürünlerimiz olduğu göze çarpmaktadır.
Körfez ülkelerinin birçoğunda olduğu üzere BAE’de “Abu Dhabi Vision 2040” programı çerçevesinde ekonomisinin sektörel çeşitliliğini artırmak istemekte ve bu anlamda Türk müteşebbislerine mevcut ticari seviyeyi daha yukarı taşımak ve yeni ticaret alanları yaratmak için önemli fırsat ve teşvikler sunmaktadır. Ek olarak, Dubai’nin dünyanın en büyük 3. reexport (yeniden ihracat) merkezi olması ve bölge ülkeleriyle Serbest Ticaret Anlaşmalarına sahip olması Türk iş insanlarının başta Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Umman olmak üzere diğer Körfez ülkeleriyle ihracat hacimlerini artırmaları için de cazip fırsatlar sunmaktadır.
Anılan İş ve Yatırım Forumu’na katılım sağlamak isteyen ihracatçılarımızın, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1550/20079 bağlantısında yer alan katılım formunu en geç 10 Şubat 2023, Cuma günü saat 17.00’ye kadar eksiksiz doldurmaları gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.