Brexit - Teknik Düzenlemeler

Sayın Üyemiz,

 

Malumları olduğu üzere, İngiltere AB’den ayrılma isteğini 29 Mart 2017 tarihinde kesinleştirmiş ve Brexit süreci başlamıştır. AB ile İngiltere arasındaki Brexit müzakereleri 14 Kasım 2018 tarihinde neticelenmiş ve Geri Çekilme Anlaşması üzerinde mutabakata varılmış olup, Brexit 31 Ocak 2020’de gerçekleşmiştir.

 

Brexit tarihi sonrasında BK’nın AB’den ayrılması ile başlayan ve Birleşik Krallık’ın ticaret açısından AB üyesi bir ülke gibi muamele gördüğü Geçiş Dönemi’nin ise 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesi öngörülmektedir. Bu tarihten sonra İngiltere tarafından uygulanması muhtemel vergi oranlarına aşağıdaki link aracılığı ile ulaşmak mümkündür.

 

https://www.gov.uk/check-tariffs-1-january-2021

 

Bununla birlikte, Geçiş Dönemi bitimi itibarıyla teknik düzenlemeler alanında BK’da geçerli olacak kurallara ilişkin olarak BK tarafından yayımlanan güncel bildirimler kapsamında hazırlanan bilgi notu da ekte yer almakta olup, söz konusu bilgi notlarına Ticaret Bakanlığı internet sitesinde https://ticaret.gov.tr/dis-iliskiler/genel linki üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

 

Bilgi notu için tıklayınız.

 

Bilgilerinize sunarız.

İlgili Dosyalar