Bulgaristan Referans Fiyat Düzenlemesi

Sayın Üyemiz,

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bir yazıya atıfla, Bulgaristan Gümrük Kanunu’nda yapılan değişiklik neticesinde 01/01/2020 tarihinden itibaren belirli ülke menşeli liste kapsamı eşya için referans fiyat uygulamasına karar verildiği, ayrıca eşyanın Bulgaristan’a ithalatında gümrük kontrollerinin artırılacağı ve beyan edilen gümrük kıymetinin belirlenmiş olan referans değerin altında olması durumunda ithalat esnasında gümrük vergisi ve diğer vergi yükümlülüklerini garanti altına alacak miktarda teminat sunulması gerekeceği belirtilmiştir.

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan güncel yazıda, Bakan Yardımcımız Sn. Rıza Tuna TURAGAY ile eşyalara ilişkin listenin hazırlanmasından sorumlu Gümrükler Ajansı Başkanı yetkilileri ve Bulgaristan Ekonomi Bakanı’nın da yer alacağı bir toplantının önümüzdeki hafta içerisinde yapılacağı bildirilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu toplantıya ilişkin hazırlık çalışmalarında kullanılmak üzere, ihracatçılarımızın Bulgaristan pazarında karşılaştığı sorunlar ve öneriler ile anılan görüşme esnasında gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin, orijinal sorun bildirim formlarının ivedilikle [email protected]  adresine iletilmesi rica olunur.

EK: Bulgaristan pazarında karşılaşılan sorunlar

Saygılarımızla