ÇHC Vize Sorunu Hk.

Sayın Üyemiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan bir yazıda, 11 Ocak 2023 tarihi itibariyle Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) tarafından yaklaşık 3 yıldır süregelen karantina uygulamaları son erdirildiği, müteakiben yapılan resmî açıklama ve duyurular çerçevesinde yabancı ülke vatandaşlarına turistik ve iş amaçlı Çin vizesi verilmeye başlandığı belirtilmektedir. ÇHC’ne yönelik Türk firmalarının ziyaretleri de bu itibarla yeniden başlamış bulunmaktadır.

Keyfiyete ilişkin olarak Şanghay Ticaret Ataşeliğinden alınan bir yazıya atfen, Ataşeliklerinin görev bölgesinde önümüzdeki dönemde 18-20 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek başta Sial China Fuarı olmak üzere milli katılım fuarları listesinde yer alan fuarlara iştirak edecek ihracatçı firma temsilcilerinin ÇHC'ye giriş için vize almada sorun yaşadığı ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, konunun Ataşelikleri tarafından yapılan incelemeler neticesinde, vize için gerekli olan resmi kurum davetiyesinin temin edilemediğinden dolayı vize prosedürlerinin başlatılamadığı, 2019 yılının sonundan itibaren Türk firmalarının fuar katılımları için resmi kurum davetiyesinin talep edildiği, pandemi kaynaklı olarak fuarların düzenlenememesi nedeniyle söz konusu hususun o dönemde fazla dikkat çekmediği ancak 2023 yılı itibariyle Çin’deki fuarların yeniden başlamasıyla fuar katılımcısı firmalarımız açısından önemli bir sorun yaratma potansiyelinin olduğunun anlaşıldığı ve keyfiyete ilişkin Ataşeliklerince de girişimde bulunulmasına karşın sorunun çözümünde ilerleme kaydedilemediği belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.