Cibuti Özel Ekonomi Bölgesi (ÖEB) Kurulması Toplantı Daveti

Sayın Üyelerimiz,

T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, Cibuti'de Türk firmalarının Afrika'ya yönelik ihracatlarında stratejik bir açılım noktası olarak değerlendirilebilecek bir Özel Ekonomi Bölgesi (ÖEB) kurulmasına yönelik çalışmaların 2014 yılında başlatıldığı ve ÖEB'ye arazi tahsisine ilişkin Protokolün 2015 yılında imzalandığı belirtilmektedir.

Protokolün imzalandığı tarihten bu yana konuya ilişkin olarak firmalarımıza, Bakan düzeyinde bölgeye gerçekleştirilen ziyaretler de olmak üzere, çeşitli bilgilendirme ve tanıtım çalışmaları yapıldığı ifade edilmektedir.

Diğer taraftan, Cibuti Cumhurbaşkanının 19 Aralık 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanlığı Makamı'nın konuya ilişkin çalışmalara TOBB'un da iştirak etmesi yönündeki talimatı alınmış olup, bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı, TEPAV ve TOBB yetkililerinden müteşekkil bir heyetin, 24-27 Aralık 2018 tarihleri arasında Cibuti'yi ziyaret ettiği ve ziyaretin akabinde TEPAV tarafından bir değerlendirme raporu hazırlandığı belirtilmektedir.

Ayrıca 16 Eylül 2019 tarihinde Cibuti'nin Ankara Büyükelçisi Aden Houssein ABDİLLAHİ ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven SAK’ın, Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY'ı makamında ziyaretlerinde projenin Türk iş adamlarına tanıtılmasına yönelik olarak bir toplantı düzenlenmesinin kararlaştırıldığı bildirilmektedir.

Bu çerçevede, 17 Aralık 2019 tarihinde Ankara'da (Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi 3. Kat Toplantı Salonu, saat 14.00'da) Ticaret Bakanı Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY başkanlığında ilgili kurum ve firmalarımızın katılacağı bir toplantı düzenlenecektir. Söz konusu toplantıya katılım sağlamak isteyen firmalarımızın temsilci bilgilerini en geç 6 Aralık 2019 tarihine kadar [email protected]   iletilmesi hususu bilgilerinize sunulur.

Bilgilerinize saygılarımızla sunarız.