“Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” Başvuruları

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda; TURQUALITY® Projesi’nin, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Meclisleri tarafından 2006/4 sayılı “Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY®’nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ile 2015/9 sayılı “Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri Markalaşma Destekleri Hakkında Karar” kapsamında yürütülen dünyanın ilk devlet destekli marka geliştirme programı olduğu ifade edilmektedir.

Anılan yazının devamında; bir TURQUALITY® etkinliği olarak, endüstride ve toplumda tasarım farkındalığını yükseltmek üzere T.C. Ticaret Bakanlığı, TİM ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun (ETMK) katkılarıyla yürütülmekte olan çalışmalar çerçevesinde, Türkiye’de kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran, topluma ve kullanıcıya nitelikli tasarımın taşıdığı değerleri tanıtan, iyi tasarımı ödüllendirmek suretiyle temelde ödüle ürün veren bir değerlendirme sistemi oluşturmak amacıyla, Türkiye Tasarım Haftası bünyesinde “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” organizasyonu gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Bugüne kadar yedi kez gerçekleştirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri’nin sekizincisi, 14-17 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye Tasarım Haftası kapsamında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olup, başvuruları devam etmekte ve konu hakkında detaylı bilgiye www.designturkey.org.tr sitesinden ulaşılabilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.