Estonya Latitude 59, 18-20 Mayıs 2022, Tallinn

Sayın Üyemiz,

 

DEİK / Türkiye – Estonya İş Konseyi ve Enterprise Estonia iş birliğiyle 18-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında Tallinn/Estonya’ya bilgi iletişim teknolojileri (ICT) ve girişimcilik heyeti ziyareti gerçekleştirilecek olup, program çerçevesinde Latitude59 etkinliğine indirimli katılım imkanı sağlanacağı bildirilmiştir.

2020 yılında 23.000$ kişi başına düşen milli gelir seviyesine sahip olan Estonya’nın GDP’sinin yüzde 9’unu bilgi ve iletişim sektörü oluşturmaktadır. Ek olarak Estonya kamu ve özel sektör hizmetlerini çevrim içi uygulamalarıyla yürüten dünyadaki ilk ülke olmuştur. Estonia adıyla elektronik kimlik sistemi aracılığıyla genel seçimler dahil olmak üzere birçok konuda çevrim içi çözümler ile hizmet sağlanmaktadır. Estonya, e-ikamet uygulamasıyla dünya üzerindeki herkese konuma bağlı olmadan çevrim içi iş kurma hakkını güvenli ve erişilebilir şekilde tanımaktadır. 

The Heritage Foundation’ın Economic Freedom Index verilerine göre 2022 yılında tüm dünyada en özgür 7. ekonomi olan Estonya, yatırım özgürlüğü başlığında Lüksemburg ve Danimarka’nın ardından tüm dünyada 3. sırada yer almaktadır. Dünya Bankası’nın Doing Business 2020 verilerine göre de iş kurma kolaylığında tüm dünyada 14. sırada yer almaktadır.

Girişimcilik açısından Avrupa’nın hane başına en çok girişimci firmaya sahip ülkesi olan Estonya’da, Estonya Yatırım Ajansına göre tüm girişimcilerin yüzde 25’ini Estonya vatandaşı olmayan kişiler oluşturmaktadır. Estonya’da önde gelen başarılı girişimler arasında Skype, Nortal, Cyber.ee, Defendec.com, TransferWise, Lingvist ve GrabCAD gibi firmalar yer almaktadır. Siber  güvenlik, finans ve ödeme sistemleri, sağlık sektörü, girişimcilik, mobil uygulamalar,  çevrim içi çözümler ve endüstriyel uygulamalar önde gelen ICT alanları arasındadır.

Ziyaret kapsamında 19 Mayıs 2022 tarihinde dünyanın her tarafından katılacak önde gelen yatırımcılar ile girişimcilerin bir araya geleceği Latitude59 etkinliğine 22 Nisan 2022 tarihine kadar indirimli katılım imkanı sağlanacaktır. Latitude59 hakkında detaylı bilgi http://latitude59.ee/about adresinde yer almaktadır. 

Girişimcilik ve bilgi iletişim teknolojileri alanında önemli fırsatların bulunduğu Estonya ziyaretine katılmak isteyen üyelerinizin 22 Nisan 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar bağlantıdaki başvuru formunu katılım koşulları çerçevesinde eksiksiz doldurması önem arz etmektedir. Latitude59’a katılmak isteyen üyelerinizin indirimli biletler için başvuru formunu doldurulmalarını takiben DEİK ile irtibata geçilmeleri ve promosyon kodu alınması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Enes Engin Dereli, DEİK/ Türkiye- Avrupa İş Konseyleri Koordinatör  Yardımcısı

Tel: 0212 339 50 74

E-posta: [email protected]

 

Ek: Taslak Program

 

Bilgilerinize sunarız.

İlgili Dosyalar