İGE Kefalet Portalı'na İhracatçılarımızın Davet Edilmesi Hk

Sayın Üyemiz,

İhracatı Geliştirme A.Ş.’den (İGE) alınan bir yazıda, ihracatçıların finansmana en uygun koşullarda erişimini sağlayacak “İGE Kefalet Portalı” adı verilen yeni bir uygulama geliştirildiği ifade edilmektedir. Uygulamanın temel fonksiyonu; kredibilite tespiti için gereken veri setinin ve İGE’nin kefalet uygunluğunun tek bir platform üzerinden bankalarla paylaşılarak, ihracatçının kredi talebinin tüm bankalara aynı anda iletilebilmesinin ve bankalardan da en uygun finansman şartlarının alınabilmesinin sağlanmasıdır.

Kapsamlı veri ve ileri teknoloji kullanılarak hayata geçirilen bu yenilikçi uygulama sayesinde, kredi ihtiyacı olan bir ihracatçı kredi talebini aynı anda İGE ortağı olan tüm bankalara gönderebileceği ifade edilmektedir. Bankalar da İGE’nin kefaletini içeren bu kredi talebini değerlendirecek ve yine bu uygulama üzerinden fiyat, vade, teminat gibi temel finansman koşullarını içeren tekliflerini ihracatçıya iletebileceklerdir. Bu sayede ülkemizin herhangi bir yerindeki bir ihracatçı tek bir noktadan tüm bankalara ulaşabildiği gibi, bir bankanın da kredi ihtiyacı duyan tüm ihracatçılara tek bir uygulama üzerinden ulaşabileceği belirtilmektedir.

Üye firmalarımızın uygulamayı etkin ve sorunsuz kullanmalarını teminen, İGE Kefalet Portalı kullanım kılavuzu ve ilgili akış dokümanlarına ekten ulaşılabilmektedir. İGE Kefalet Portalı’nın 13.02.2023 tarihinden itibaren başvurulara açılması planlanmış olup, belirtilen tarihten itibaren  www.ihracatigelistirme.com.tr web sitesi üzerinden İGE Kefalet Portalı’na giriş yapılabileceği ifade edilmektedir.

İGE Kefalet Portalı kullanım kılavuzu için tıklayınız.