INDITEX FİRMASININ TÜRKİYE’DE ÜRETİCİ FİRMA ARAYIŞI

Sayın Üyemiz,

 

Tempe Group Inditex firmasından alınan bir yazıda, kendi tedarik zincirlerine katmak üzere, Türkiye’den üretici firmalara ihtiyaç duydukları bildirilmektedir.

 

Ayakkabı, çanta ve tabakhane alanında faaliyet gösteren ve aşağıdaki özelliklere sahip firmalar ile irtibata geçmek istemekteler.

İlave olarak ekte denetim kıstaslarını özetleyen bazı dokümanlar yer almakta olup, şartlarının sadece bu evraklardan ibaret olmadığı da ayrıca belirtiliyor. Kendi tedarik zincirlerine dahil olacak her firmanın bu şartlara haiz olmasını beklediklerini ve yine kendilerinin yönlendirecekleri bağımsız bir denetim firmasının denetlemesi sonucu olumlu bir rapor ile karşılarına gelmesi gerektiğini vurgulamışlardır.

 

Konuyla ilgilenen üyelerimizin en geç 31 Aralık 2020 Perşembe mesai bitimine kadar ekteki excel formunu doldurmak suretiyle [email protected] e-posta adresine bildirimde bulunması hususunu önemle rica ederiz.  

 

Tempe Group Inditex’in çalışmak istediği üreticilere ilişkin aşağıda detaylar sunulmaktadır.

 

Ayakkabıda;

2019 yılında Türkiye’den toplam alımlarının 3.100.000 çift civarı olduğu, 2020 yılının pandemiye rağmen 4.500.000 civarı alım ile bitirilmesinin hedeflendiğini belirtmişlerdir. 2021 yılında ise 6.000.000 birim üretim hedeflediklerini ancak bu rakamın içerisine hem çanta hem de ayakkabı üretim adedinin dahil edilmiş olduğu bildirilmişlerdir. 

Yaptıkları 4.500.000 çift ayakkabının yaklaşık 3.500.000 çifti suni deri iken 1.000.000 çifti ise deri ayakkabıdır ancak üretimlerinde ciddi bir büyüme trendinin olduğu bildirilmiştir.

 

Türkiye’de bir çok büyük fabrika ile çalıştıklarını ancak aşağıda belirtilen özelliklerde yeni fabrikalara her zaman ihtiyaçları olduğunu belirtmişlerdir.

 

Ayakkabı üretim tesislerinde beklentileri;

•            Spor ayakkabı ya da casual ürünler yapan ve minimum günlük kapasitesi 5000 çift olan fabrikalar.

•            Espadril veya ökçeli kadın ayakkabıları üreten ve günlük kapasitesi 2000 çift olan fabrikalar.

Ayrıca, fabrikaların kendi saya atölyelerinin olması, ya da dışarıda sosyal uygunlukları sağlayan bir saya atölyesini denetimden geçirmiş olmaları beklenmektedir.

 

Çanta üretim tesislerinde beklentileri;

Suni deri (yalnızca poliüretan) üretmeyi bilen ve üretim hatları suni deri çanta üretimine uygun olan çanta firmaları.

 

Tabakhane üretim tesislerinde beklentileri;

Leather Working Group tarafından Gümüş yada Altın ile derecelendirilmiş deri tabakhaneleri, özellikle yarma süet üretebilecek üreticiler, küçükbaş ekonomik ve hacimli üretim yapabilecek deri tabakhaneleri.

 

Ek.1- Üretici Firma Listesi

Ek.2- Üreticiler ve Tedarikçiler için Davranış Kurallar

Ek.3- Polite Notice About Pre Assesment

Ek.4- General Guideline To Social Audit Requirements

 

Saygılarımızla

İTKİB Deri Sektör Şubesi