Müşavire Danışın Uygulaması

Sayın Üyemiz,

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Ticaret Bakanlığından iletilen bir yazıya atıfla; Bakanlığa bağlı olarak dünyanın dört bir yanında görev yapmakta olan Ticaret Müşavirleri ve Ataşelerin, ihracatın ve ülke ekonomisinin daha da gelişmesi için tüm iş insanlarının yurtdışındaki ilk temas noktası, en temel bilgi kaynağı ve her zaman başvurabilecekleri temsilcileri olduğu belirtilmiştir.

 

Yazıda devamla, Dış temsilciliklerin ihracatın gelişimine yönelik çalışmalarını desteklemek ve daha etkin hale getirmek amacıyla Ticaret Bakanlığınca “Dış Temsilcilikler Yönetim Bilgi Sistemi” (DTYBS) hayata geçirildiği, Sistem ile dış temsilciliklerin ihtiyaç duydukları bilgi ve belgelere tek ekrandan, daha çabuk bir şekilde ulaşmalarına ve temsilcilik faaliyetleri ile ekonomik ve ticari gündeme dair önemli gelişmeleri anlık olarak Ticaret Bakanlığına bildirmelerine imkân sağlandığı belirtilmiştir.

 

Dış temsilciliklere ulaşan firma taleplerinin, başvuru ve cevaplanma süreçlerinin merkezi bir sistemde tutulmasını sağlamak amacıyla oluşturulan “Müşavire Danışın” uygulaması da geliştirilerek DTYBS'nin kapsamına alındığı ve 2 Ocak 2020 tarihinde ihracatçıların ve iş dünyasının hizmetine sunulduğu ifade edilmiştir.

 

“Müşavire Danışın” uygulaması iş dünyasının Ticaret Müşavirleri ve Ataşeler ile iletişimini kolaylaştırmayı ve etkinleştirmeyi amaçlamaktadır. Söz konusu uygulama kullanılarak, Ticaret Müşavirleri ve Ataşelerden görev yaptıkları ülkelerle ilgili bilgi talep edilmesi, sorular yöneltilmesi ve Müşavirler tarafından verilen cevapların ve sağlanan bilgilerin uygulama üzerinden takip edilmesi mümkündür.

 

“Müşavire Danışın” uygulaması kapsamında ayrıca iş insanlarının doğru bilgiye zamanında erişimini sağlamak amacıyla bir “karar ağacı” da kurgulanmıştır. Ulaşılmak istenen bilginin Ticaret Müşavirleri ve Ataşelerle ilgili olmaması durumunda, doğru bilgiye ulaşılabilecek kaynaklara veya temas noktalarına gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır.

 

Bu çerçevede, dış temsilciliklere yönelik bilgi talepleri 1 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere yalnızca “Müşavire Danışın” uygulaması üzerinden yapılabilecek olup, firmaların bilgi taleplerini "Müşavire Danışın" uygulamasını kullanarak dış temsilciliklere iletmesi önem arz etmektedir.

 

“Müşavire Danışın” uygulamasına aşağıda yer alan web siteleri üzerinden; tanıtım videosuna ise linkten ulaşılabilmektedir.

 

Web sayfaları:

 

www.ticaret.gov.tr

 

https://musaviredanisin.ticaret.gov.tr

 

Tanıtım videosu: https://dtuegm.ticaret.gov.tr/haberler/musavire-danisin

 

Bilgilerinize sunarız.