Nijerya-Türkiye İş Forumu

Sayın Üyemiz,

TİM’den Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi’ne (DEİK) atıfla alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar PEKCAN’ın 14 Ocak 2020 tarihinde Nijerya’yı resmi ziyareti vesilesiyle 13-15 Ocak 2020 tarihleri arasında başkent Abuja’ya yönelik bir özel sektör heyet programı düzenlenmesinin planlandığı; söz konusu ziyaret kapsamında, Nijerya-Türkiye İş Forumu, ikili iş görüşmeleri ve kurum ziyaretlerinin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, Afrika kıtasının en yoğun nüfuslu ülkesi olan Nijerya doğal kaynakları ile ekonomik açıdan önemli bir potansiyel taşıdığı, 1960 yılında bulunan petrol sayesinde ülke ekonomisi büyük ölçüde rahatlamış olduğu, hâlihazırda 400 milyar dolarlık GSYH ile Afrika kıtasının en büyük ekonomisi haline geldiği, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan Nijerya’nın, dünyanın yedinci büyük petrol üreticisi konumunda olduğu belirtilmektedir. Dünyanın dokuzuncu büyük doğalgaz rezervine de sahip olan Nijerya, Afrika kıtasında Cezayir’den sonraki tek doğalgaz ihracatçısıdır. 2018 yılı verilerine göre Nijerya’nın ihracatı 52 milyar dolar düzeyinde olup ihraç ürünlerinin büyük bir kısmını petrol ürünleri oluşturmaktadır. İthalatı ise 36 milyar dolar düzeyinde olup ithalatının büyük kısmını yine petrol ürünleri, makine ve ekipmanları, deniz araçları, elektrikli aletler ve gıda ürünleri oluşturmaktadır.

Bu çerçevede, söz konusu ziyarete katılmayı arzu eden ihracatçılarımızın 6 Ocak 2020 Pazartesi günü mesai bitimine tarihine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1121/14145 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak ödeme dekontunu Talha Usluoğlu’na ([email protected]) iletmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

İletişim: Talha Usluoğlu, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı E-posta: [email protected] Tel: 0212 339 50 46

 

Taslak Program İçin tıklayınız.

Katılım için detaylı bilgiler için tıklayınız.