Pakistan Hükümetinin İthalat Yasakları Hakkında

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda T.C. Ticaret Bakanlığının İslamabad Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği yazısına atıfla, ülke para birimi Pakistan Rupisi'nin ABD Doları karşısındaki değer kaybının ardından cari açığını azaltmak ve döviz rezervlerinin azalmasına mani olmak amacıyla 19 Mayıs 2022 tarihinde bir örneği ekli ürünlerde Pakistan hükümetinin ithalat yasağı getirdiği bildirilmektedir. Akreditifi açılmış veya ödemesi yapılmış siparişler bu yasaktan muaf tutulmuştur.

Aynı yazıda devamla, Pakistan Ticaret Bakanlığı tarafından daha sonra yapılmış olan açıklamalarda, 9405.1090 GTİP kodundaki ürünlerden enerji tasarrufu sağlayanlarının; 2309.9000 GTİP kodundaki kedi ve köpek mamaları dışındaki hayvan yemlerinin; ham maddelerin, ara maddelerin ve imalat sanayiinde kullanılan makine ve teçhizatların söz konusu yasaktan muaf tutulduğu belirtilmektedir.

Deri ve deri mamulleri sektörü özelinde; bazı ayakkabılar, bazı saraciye ürünleri (seyahat çantaları ve bavullar), bazı deri giyim eşyası (ceket, vb.) ve aksesuarları (kemer, meslek eldivenleri) söz konusu ithalat yasağı kapsamında bulunan ürünlerdir. İthalat yasağı getirilen ürünler ekte GTİP bazında sunulmaktadır.

Ek: İthalat Yasağı Getirilen Ürünler Listesi (GTİP bazlı liste)