Sırbistan-Türkiye İş Forumu Hakkında

Sayın Üyemiz;

 

DEİK’ten alınan yazıda; T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan’a gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası (PKS) iş birliği ile 7 Ekim 2019 tarihinde, Palace of Serbia’da “Sırbistan-Türkiye İş Forumu” düzenleneceği bildirilmektedir.

Aynı yazıda devamla; son yıllarda özellikle Türk yatırımcılar için cazip bir pazar haline gelen Sırbistan’ın, kalifiye iş gücü ve iş dostu yatırım ortamı ve yatırımcılara sağladığı vergisel ve finansal teşvikler ile dikkat çekmekte olduğu ve merkezi konumu ve Avrupa Birliği, Balkanlar, Türkiye, Rusya ve Kazakistan gibi çok çeşitli ülke ve bölge pazarları ile gümrüksüz ticaret imkanına sahip olması sayesinde, ihracata yönelik yatırım yapmak isteyen firmalar için bir üretim üssü olma yolunda hızla ilerlediği de belirtilmiştir. Gerçekleştirdiği kurumsal ve yapısal reformlar sayesinde Avrupa Birliği’ne aday ülke konumunda olan Sırbistan ile ülkemiz arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta tekstil, otomotiv, tarım, gıda, inşaat, sanayi ve turizm sektörleri olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatların var olduğu ve 2019 yılında yürürlüğe giren güncellenmiş Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) iş insanlarına büyük avantajlar sunmakta olduğu da bahsekonu yazıda vurgulanmıştır.

Bu doğrultuda, DEİK tarafından verilen bilgiye göre; taslak programı sunulan İş Forumuna katılmak isteyen firma temsilcilerinin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1045/13604 bağlantısında yer alan kayıt formunu 4 Ekim 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar doldurmaları ve katılım bedelini tamamlamaları rica olunmaktadır. Belgrad’a gidiş dönüş özel uçakla gerçekleştirilecek olup ayrıntılı bilgi katılım formunda yer almaktadır. Ülkemiz ile Sırbistan arasında var olan anlaşma gereği T.C. vatandaşları Sırbistan’a seyahatlerinde 3 ay süreyle vizeden muaftır.

Bahsekonu İş Forumu taslak programına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.