Slush 2019 Etkinliğine Katılım Hakkında

Sayın Üyemiz;

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan bir yazıda; 21-22 Kasım tarihlerinde Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de katma değerli ürün ve hizmet üreten girişimcilere destek olmak amacıyla dünyanın girişimcilik ve inovasyon temalı önemli etkinliklerinden biri olan Slush 2019 etkinliğinin gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Aynı yazıda devamla, kâr amacı gütmeyen Slush etkinliğinin amacının, yeni nesil sıra dışı girişimlerin global olarak ölçeklenmesine destek olmak ve uluslararası girişimcilik ekosistemini bir çatı altında toplamak olduğu ve Türk girişimlerinin globale açılması ve uluslararası yatırımcılara ulaşması açısından etkinlik katılımının önem taşıdığı da vurgulanmaktadır.

Bu minvalde, TİM tarafından TİM- TEB Girişim Evi programlarına katılan girişimcilerin global pazarlarda tanıtılması, girişimlerle yabancı kurumlar arasında iş birliği fırsatlarının yaratılması, potansiyel yatırımcılar ile ilişkilerin geliştirilmesi ve girişimcilerin başarı hikayesine katkı sağlanmasının amaçlandığı belirtilmiştir. TİM’den alınan bilgilere göre; 2016, 2017 ve 2018 yıllarında TİMTEB Girişim Evleri’nden seçilen toplam 19 başarılı girişimci etkinliğe katılmıştır. Girişimciler birçok yatırımcı ve potansiyel müşteriden randevu almış, etkinlikte ürün/hizmetlerini tanıtma imkânı ve 2017 yılında, girişimcilerin hem pitching başvurusu yapabilmelerine hem de toplantı planlayabilmelerine olanak sağlanmıştır. Tüm girişimciler iş insanları ve yatırımcılar ile toplantı gerçekleştirilmiş, 3 girişimcimiz ilk 100’e girerek Finlandiya’da ülkemizi temsil etmiştir. Geçtiğimiz yıl ise 5 girişimcimiz ile (Emtech, WatchX, Bead, Appsilon, B-Preg) katılım sağlanmıştır. 4.000 girişimin, 2.000 yatırımcının, toplamda 25.000 ziyaretçinin katılımı ile 2018 yılı Slush etkinliği bir kez daha inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin kalbinin attığı yer olmuştur. Bu doğrultuda, bu yıl da 21-22 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Slush 2019 Etkinliğine TİM-TEB Girişim Evleri’nden seçilecek başarılı girişimcilerle katılım sağlanacaktır.

Bu kapsamda, TİM 18 Ağustos 2019 tarihli Yönetim Kurulu’nda alınan karar çerçevesinde, Slush 2019 etkinliğine İhracatçı Birliklerimizden de katılım sağlanmasının faydalı olacağı mütalaa edilmiştir. Bu doğrultuda, etkinliğe katılım için https://www.slush.org/ linki üzerinden kayıt sürecini tamamlayan üyelerimizin, bilgilerini 27 Eylül Cuma gününe kadar [email protected] e-posta adresine iletmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.