Tayland'dan İthalatta Dolandırıcılık Vakaları

Sayın Üyemiz,

 

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan yazıda, Bangkok Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıfla, COVID-19 salgını döneminde tüm dünyada nitril eldiven ihtiyacı ortaya çıktığı ve başta Malezya ile Tayland olmak üzere önemli üretici ülkelerden ithalat talebi doğduğu ifade edilerek bu ürüne olan talebin aynı zamanda Tayland’da dolandırıcılar tarafından suistimal edildiği belirtilmektedir.

 

Bahse konu dolandırıcıların profesyonel internet siteleri kurup, özellikle isim benzerliği kullanarak sahte şirketler üzerinden piyasanın oldukça altında fiyattan nitril eldiven teklifleri verdiği ifade edilerek son dönemde, ucuz nitril eldiven almaya çalışan birçok ithalatçı firmamızın da yüksek meblağlarla Tayland’da dolandırıldığına dikkat çekilmektedir.

 

Bu kapsamda, Ticaret Müşavirliğince ayrıca, Tayland’dan nitril eldiven ithalatı yapmayı planlayan firmalarımızın başka alternatiflere yönelmesi tavsiye edilerek, Taylandlı firmalar ile herhangi bir sözleşme yapılmadan önce aşağıda bilgileri yer alan kurum ile iletişime geçilmesi ve ilgili ihracatçı firmanın güvenilirliğinin sorgulanmasının önemine değinilmektedir.

 

Ekim 2020 itibariyle Müşavirliğin internet sayfasında gerekli uyarıların yapılmış olduğu bildirilmekte olup önümüzdeki dönemde yaşanabilecek mağduriyetleri engellemek üzere bilgilerinize sunarız.