T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın BAE'ni Resmi Ziyareti Vesilesiyle BAE-Türkiye İş ve Yatırım Forumu, 14 Şubat 2023 Hk

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan bir yazıda, T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 13-14 Şubat 2023 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri'ni resmi ziyareti vesilesiyle DEİK ve TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) koordinasyonunda BAE-Türkiye İş ve Yatırım Forumunun, 14 Şubat 2023, Salı günü Dubai'de gerçekleştirileceği ifade edilmektedir. 

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş ve BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Thani bin Ahmet Al Zeyoudi'nin teşrif edeceği Birleşik Arap Emirlikleri - Türkiye İş ve Yatırım Forumu'na; gıda, tarım, üretim makinaları, sağlık, medikal, ilaç, e-ticaret, dijital çözümler ve teknolojiler, inşaat ve altyapı, yapı malzemeleri, savunma sanayş, lojistik, kozmetik, finans ve bankacılık, bilgi teknolojileri, havacılık ve denizcilik sektörlerinde faaliyet gösteren Türk ve BAE'li firmaların katılım sağlayacağının öngörüldüğü belirtilmektedir. 

Birleşik Arap Emirlikleri'nin, 2019 yılı verilerine göre 316 milyar dolar ihracat ve 268 milyar dolar ithalat hacmi ile Körfez bölgesinin önde gelen ticaret ve yatırım merkezlerinden biri olduğunun altı çizilmektedir. BAE'nin dünyadan ithalatında öne çıkan sektörlerin elektrikli cihazlar, altın ve mücevher, makinalar ve otomotiv olduğu ifade edilmektedir. BAE'nin ülkemiz ile ticari ilişkilerine baktığımızda ise bu sektörlerin başlıca ihraç ürünlerimiz olduğunun göze çarptığı belirtilmektedir.

Körfez ülkelerinin birçoğunda olduğu üzere BAE'de “Abu Dhabi Vision 2040” programı çerçevesinde ekonomisinin sektörel çeşitliliğini artırmak istemekte olduğu ve bu anlamda Türk müteşebbislerine mevcut ticari seviyeyi daha yukarı taşımak ve yeni ticaret alanları yaratmak için önemli fırsat ve teşvikler sunmakta olduğu belirtilmektedir. Ek olarak, Dubai'nin dünyanın en büyük 3. reexport (yeniden ihracat) merkezi olması ve bölge ülkeleriyle Serbest Ticaret Anlaşmalarına sahip olması Türk iş insanlarının başta Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Umman olmak üzere diğer Körfez ülkeleriyle ihracat hacimlerini artırmaları için de cazip fırsatlar sunduğu ifade edilmektedir.

Anılan İş ve Yatırım Forumu'na katılım sağlamak isteyen firmalarımızın, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1550/20079 bağlantısında yer alan katılım formunu en geç 10 Şubat 2023, Cuma günü saat 17.00'ye kadar eksiksiz doldurmaları önem arz etmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Ek: Katılım Koşulları (1 Sayfa, Türkçe)