Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un Ziyareti Vesilesiyle Türkiye-Pakistan İş Forumu, 12 Ağustos 2022, İslamabad Hk.

Sayın Üyemiz,

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan bir yazıda, T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'un resmi ziyareti vesilesiyle, DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi tarafından, 12 Ağustos 2022 tarihinde İslamabad'da Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FPCCI) iş birliğiyle her iki ülke bakanlarının onurlandırmalarıyla  Türkiye-Pakistan İş Forumu'nun gerçekleştirileceği ifade edilmektedir. 

Dünyanın 40. büyük ekonomisi ve 66. büyük ihracatçısı olan Pakistan ile ikili ticaret hacmi hedefinin 5 milyar dolar olup güncel ticaret rakamlarının henüz potansiyelin altında olduğu ve 2011 yılında iki ülke arasındaki en yüksek seviye olan 1 milyar dolara ulaştığı belirtilmektedir. 2020 yılında ise Pakistan'a ihracatımızın bir önceki yıla oranla %12,7 artışla 620 milyon dolar olduğu, ithalatımızın ise %12 azalarak 268 milyon dolar olarak gerçekleştiği ifade edilmektedir.  Gıda ve işlenmiş gıda ürünleri konusunda Pakistan pazarının önemli potansiyelinin bulunmakta olduğu, elektrik ve elektronik ile makine sanayi gibi sektörlerde de firmalarımız için fırsatlar olduğu değerlendirilmektedir.

Bahse konu İş Forumu programı bilahire paylaşılacak olup katılmayı arzu eden üyelerimizin bağlantıda bulunan ön kayıt formunu 5 Ağustos 2022, Cuma gününe kadar doldurmaları ve katılım bedelini (DEİK Üyeleri için 685 USD; DEİK Üyesi olmayan firma temsilcileri için 855 USD) tamamlamaları gerekmektedir. Detaylı bilgi için DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Direktörlüğü ile (Selma Bardakcı, DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü/e-posta: [email protected]) iletişime geçilebilir.

Pakistan'a ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları vizeye tabi olup, vize alma işlemlerinin katılımcılar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Online vize başvurusu için https://visa.nadra.gov.pk/ linkinde detaylı bilgi yer almaktadır. Başvurunuzu gerçekleştirmeniz akabinde işlemlerin hızlandırılması için DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Direktörlüğüne bilgi verilmesi önemle rica olunur.

Bilgilerinize sunarız.

Detaylı Bilgi İçin:
Selma Bardakcı, DEİK/Türkiye-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü
E-posta: [email protected]
Tel.: 0212 339 50 37