Türkiye – Kazakistan İş Forumu Hakkında

Sayın Üyemiz;

 

DEİK’ten alınan yazıda, 10 Kasım 2019 tarihinde The Ritz-Carlton İstanbul otelinde (Adres: Süzer Plaza, Askerocağı Caddesi No:6, Elmadağ-Şişli) Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Askar Mamin’in teşrifleriyle Türkiye–Kazakistan İş Forumu’nun düzenlenmesinin planlanmakta olduğu bildirilmektedir.

Stratejik hammadde ve doğal kaynaklar açısından çok zengin bir ülke olan Kazakistan’da yüksek katma değerli ve ileri teknolojiye dayalı sektörlerin geliştirilmesi politikası başarıyla uygulanmaktadır. Yatırım ikliminin iyileştirilmesi çerçevesinde alınan önlemler sayesinde ülkeye gelen yabancı yatırım hacminde önemli artış sağlanırken, Dünya Bankası tarafından yayınlanan ve iş yapma kolaylığını ölçen Doing Business 2019 raporunda Kazakistan bir önceki yıla göre 8 basamak yükselerek 190 ülke arasında 28’inci sırayı almıştır. Çin’i Batı Avrupa’ya bağlayan ulaştırma ve lojistik hattının kilit ülkesi konumunda bulunan Kazakistan komşu ülkelere göre daha avantajlı vergi düzenlemeleri ve işgücü maliyetlerine sahip olup, Avrasya Ekonomik Birliği’nin yanı sıra, Çin’in batı bölgeleri, Orta Asya ve Hazara kıyısı bulunan ülke pazarlarına doğrudan ulaşım olanağı vermektedir.

Anılan yazıda devamla; Kazakistan’dan çeşitli bakanlıklar, diğer devlet kurumları ve iş örgütlerinin üst düzey yetkilileri ile özel sektör temsilcilerinin katılımları beklenen bu etkinlikte Kazakistan ekonomisindeki son gelişmeler, çeşitli sektörlerde mevcut olan iş fırsatları ve yatırımcılara sağlanan teşviklerle ilgili sunumların yapılması, karşılıklı ticari ve ekonomik işbirliğinin artırılması için atılması gereken adımların değerlendirilmesinin öngörülmekte olduğu belirtilmiştir.

Bahse konu toplantıya katılmak isteyen firma temsilcilerinin 8 Kasım 2019 Cuma günü saat 18:00’e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1069/13744 internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz olarak doldurarak, kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

 

Taslak program için lütfen tıklayınız.

 

Kazakistan tarafı katılımcı listesi DEİK internet sayfasında yayınlanacaktır.

 

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.