Türkiye-Kosova İş ve Yatırım Forumu, 20 Aralık, İstanbul

Sayın Üyemiz,

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan alınan bir yazıda, DEİK/Türkiye-Kosova İş Konseyi tarafından, Kosova-Türkiye Ticaret Odası (KTTO) iş birliğiyle, 20 Aralık 2021 Pazartesi günü 10.00-13.30 saatleri arasında Wyndham Grand Levent Hotel'de “Türkiye-Kosova İş ve Yatırım Forumu'nun” düzenleneceği ifade edilmiştir.  Söz konusu toplantıya Kosova Cumhuriyeti Birinci Başbakan Yardımcısı Sayın Besnik Bislimi, Üçüncü Başbakan Yardımcısı Sayın Emilija Rexhepi, Sanayi, Girişimcilik ve Ticaret Bakanı Sayın Rozeta Hajdari ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Sayın Fikrim Damka'nın teşriflerinin ve Kosovalı özel sektör temsilcilerinin katılımlarının öngörüldüğü belirtilmektedir.

Avrupa'nın en genç ülkesi olan Kosova'nın, 2008'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana, istikrarlı bir büyüme ve uluslararası sistemle bütünleşme yolunda önemli gelişmeler kaydettiği belirtilmektedir. Balkanlar'ın merkezinde konumlanması itibarıyla önemli bir ticaret ağına sahip olduğu belirtilen Kosova ile Avrupa Birliği arasında yürürlükte olan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması ve bölgesel bir anlaşma olan Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (CEFTA) ile diğer pazarlara erişim açısından yatırımcılar için büyük fırsatlar sunduğu ifade edilmektedir. Bunun yanında, 2019 yılında yürürlüğe giren Türkiye-Kosova Serbest Ticaret Anlaşması ile büyük bir ivme kazanmış olan ikili ticaret ve yatırım ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde hızla gelişmesinin beklendiği belirtilmiştir. Mevcutta önemli Türk yatırımlarına ev sahipliği yapan Kosova ile ülkemiz arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta tarım-gıda, tekstil, yenilenebilir enerji, turizm, madencilik ve bilişim teknolojileri sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatların olduğu söylenmektedir.

Kosova'da iş ve yatırım fırsatları ile finansman olanaklarının anlatılacağı bir panel ve firmalar arası networking oturumunun öngörüldüğü İş ve Yatırım Forumu için kayıt linki üzerinden ulaşılan başvuru formunun 16 Aralık 2021 Perşembe mesai bitimine kadar doldurulması gerekmektedir.

 

Bilgilerinize sunarız.